INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:36 | piątek | 27.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Wielka Brytania: najniższa liczba zakażeń od pół roku, ale środki ostrożności mogą pozostać

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Czarna legenda bitwy pod Korsuniem

26 maja 1648 r. Choćbyśmy bardzo chcieli, w historii Polski nie zawsze było wspaniale, a powiedzenie, że Polacy to najdzielniejsi z dzielnych, tylko ich dowództwo,...

Koniecznie przeczytaj

Najniższą od dokładnie pół roku liczbę zakażeń koronawirusem – 1671 – wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii – poinformowano w niedzielę. Jednak szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab ostrzegł, że niektóre środki ostrożności mogą pozostać nawet po zniesieniu restrykcji w czerwcu.

Poprzedni przypadek, by dobowa liczba wykrytych zakażeń była poniżej 1700, miał miejsce 2 września 2020 roku. Co ważniejsze, podany w niedzielę bilans nie jest jednorazowym spadkiem, lecz potwierdzeniem trwającego od kilkunastu tygodni – i to mimo luzowania restrykcji – trendu spadkowego. W ciągu ostatnich siedmiu dni stwierdzono 15,3 tys. infekcji, czyli o ponad 10 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu.

- reklama -

Jeszcze mocniej spada liczba zgonów z powodu Covid-19. W niedzielę poinformowano, że w ciągu poprzedniej doby w Wielkiej Brytanii stwierdzono ich 14. To oznacza, że w kończącym się tygodniu były zaledwie dwa dni, w których dobowa liczba zgonów przekroczyła 20. Łącznie w ostatnich siedmiu dniach zarejestrowano ich 110, czyli o 31 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4,42 mln zakażeń, z powodu których zmarło 127 538 osób. To odpowiednio siódmy i piąty najwyższy bilans na świecie.

Spadające statystyki zakażeń i zgonów są efektem szybko prowadzonego programu szczepień. Do soboty włącznie w Wielkiej Brytanii podano ponad 49,8 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, z czego 34,5 mln to pierwsze dawki, a ponad 15,3 mln – drugie. To oznacza, że przynajmniej jedną dawkę dostało już 65,5 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a obie – 29,1 proc.

- reklama -

Ale mimo poprawiającej się sytuacji minister spraw zagranicznych Dominic Raab ostrzegł w niedzielę, że niektóre środki ostrożności mogą pozostać nawet po 21 czerwca, gdy według rządowej mapy drogowej w Anglii powinny zostać zniesione wszystkie restrykcje w zakresie kontaktów społecznych.

W rozmowie z BBC szef dyplomacji wskazał, że może to dotyczyć np. zasłaniania twarzy czy utrzymywania dystansu w niektórych sytuacjach, ale zastrzegł, że żadne decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. Raab potwierdził też, że rząd rozważa rozszerzenie szczepień przeciw Covid-19 na uczniów szkół średnich, ale na razie w tej kwestii również nie podjęto decyzji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

- reklama -

bjn/ ap/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Tego miałeś nie wiedzieć! Rząd oskładkuje umowy cywilnoprawne! Sporo na tym stracisz…

Nawet kilkaset złotych straci zleceniobiorca lub wykonawca umowy o dzieło. Rząd wpisał do Krajowego Planu Odbudowy oskładkowanie umów cywilnoprawnych....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x