INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:05 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Poprawność polityczna po holendersku. Amsterdam przeprasza za niewolnictwo

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Świątynia sztuki zamiast świątyni Ducha Świętego  

Poniedziałek, 23 maja 1892 r. Zbudowany jeszcze w średniowieczu kościół u progu XX w. musiał ustąpić miejsca świątyni sztuki. Człowiekiem, który się z tym nie...

Koniecznie przeczytaj

Amsterdam stał się pierwszym holenderskim miastem, które przeprosiło za rolę odegraną w handlu niewolnikami, informuje agencja UPI.

Burmistrz stolicy Holandii Femke Halsema, wygłosił przeprosiny podczas ceremonii Keti Koti, upamiętniającej datę zniesienia niewolnictwa w holenderskich koloniach na Karaibach (1863 r.). W języku Surinamu nazwa oznacza – zerwane kajdany.

- reklama -

– W imieniu zarządu gminy przepraszam za aktywne zaangażowanie Amsterdamu w system kolonialnego niewolnictwa – powiedział Halsema, dodając – Jednak żaden współczesny obywatel naszego miasta nie jest winny przeszłości.

Według UPI, również Rotterdam, Haga i Utrecht przyznały się do odnoszenia korzyści z niewolnictwa, ale nigdy formalnie nie przeprosiły.

Agencja przypomina, że MSW Królestwa Niderlandów powołało w ubiegłym roku Grupę Doradczą ds. Dialogu na temat Niewolnictwa w celu – rozliczenia przeszłości i jej wpływu na współczesne społeczeństwo.

- reklama -

Rada zaleciła uznanie 1 lipca za narodowy dzień pamięci, rekomendując uruchomienie odpowiedniego programu naukowego i edukacyjnego.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Nie będzie łyżwiarskich zawodów w Rosji

Rosja została wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Teraz się dziwi i zapowiada poprzez swoich sportowców, że świat na kolanach będzie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x