INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:10 | niedziela | 14.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Węgrzy łagodzą niemal wszystkie restrykcje! Ludzie wreszcie zaczynają żyć

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

14 sierpnia

Ostatnia chrystianizacja w Europie

14 sierpnia 1385 r. Dla Polaków to dowód współpracy, dla Litwinów bardzo często – zdrady. Akt Unii w Krewie został wydany przez wielkiego księcia litewskiego...

Koniecznie przeczytaj

Na Węgrzech złagodzono niemal wszystkie restrykcje przeciwepidemiczne w związku z osiągnięciem progu 5,5 mln zaszczepionych przeciwko Covid-19. Od soboty można m.in. nocować w hotelu, nie okazując zaświadczenia o szczepieniu i niemal wszędzie można chodzić bez maseczki ochronnej.

O osiągnięciu progu 5,5 mln zaszczepionych poinformowano w piątek po południu na rządowej stronie internetowej. Już wcześniej ukazał się dekret ministra spraw wewnętrznych Sandora Pintera, zapowiadający zniesienie od tego momentu szeregu restrykcji.

- reklama -

Zniesiono obowiązek noszenia maseczek ochronnych w sklepach i środkach transportu publicznego; pozostaje on w mocy jedynie w placówkach służby zdrowia i domach opieki społecznej.

Oprócz tego nie jest już wymagane okazanie zaświadczenia o ochronie przed koronawirusem, aby zatrzymać się w hotelu, zjeść w restauracji czy wejść na biletowaną imprezę kulturalną albo wykład.

W sklepach zniesiono wymóg, że na 10 metrów kwadratowych może przypadać najwyżej jeden klient i nie jest już konieczne zachowanie odległości 1,5 metra między kupującymi.

- reklama -

Na imprezach rodzinnych może się odtąd gromadzić 100 zamiast dotychczasowych 50 osób, a na weselach 400 zamiast 200 osób.

Nadal natomiast obowiązuje wymóg, że na imprezę sportową czy taneczną albo na imprezę na świeżym powietrzu z udziałem ponad 500 osób może wejść tylko ten, kto posiada zaświadczenie o ochronie przed koronawirusem, a niezaszczepieni nieletni mogą tam przebywać tylko pod nadzorem osoby z zaświadczeniem.

Jak podkreślono, uniwersytety i szkoły mogą się już przygotowywać do nauczania w obecności uczniów i studentów.

- reklama -

Od czwartku weszły na Węgrzech w życie unijne paszporty covidowe i każdy posiadający je obywatel kraju UE ma prawo wjazdu.

Już wcześniej, 23 czerwca, Węgry zniosły kontrolę na przejściach granicznych z innymi krajami strefy Schengen. Obecnie bez ograniczeń mogą wjeżdżać na Węgry niezależnie od swego obywatelstwa osoby z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii – o ile nie przekraczają granicy w cywilnym ruchu lotniczym.

W ruchu tranzytowym mogą wjeżdżać na Węgry tylko osoby, które poddadzą się na granicy badaniu medycznemu i nie wykaże ono podejrzenia zakażenia koronawirusem. Osoba ta musi też spełniać warunki przewidziane w kodeksie granicznym Schengen, wiarogodnie poświadczyć cel podróży i mieć zapewniony wjazd do kraju docelowego oraz do kraju sąsiadującego z Węgrami leżącego na trasie planowanej podróży.

Tranzyt jest możliwy wyznaczonym korytarzem, a zatrzymać można się tylko w celach niezbędnych do przejazdu – np. zdrowotnych albo technicznych – w wyznaczonych punktach postojowych i terytorium Węgier należy opuścić w ciągu 24 godzin.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Kapitalizm w Nowym Porządku Świata

Seria tyleż poważnych, ile sztucznie wywołanych kryzysów globalnych wieszczy nadejście nowego porządku świata. Czy porządek ten rzeczywiście nadejdzie i zamieni...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx