INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:56 | niedziela | 26.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Będzie trzecia dawka szczepionki?! Pfizer prowadzi już rozmowy!

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

Przedstawiciele Pfizera mają w poniedziałek odbyć rozmowy z członkami zespołu ds. pandemii w Białym Domu na temat ewentualnej trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Tłem spotkania są kontrowersje nt. zapowiedzi koncernu, że będzie ubiegać się o zatwierdzenie dodatkowej dawki.

Według “Washington Post” na spotkanie zaproszeni zostali m.in. główny doradca medyczny Białego Domu dr Anthony Fauci, szefowa Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Rochelle Walensky i naczelny lekarz kraju Vivek Murthy. Przedstawiciele Pfizera mieli już wcześniej odbyć podobne rozmowy z urzędnikami z UE.

- reklama -

Firma wystosowała zaproszenie po kontrowersjach z czwartku. Pfizer zapowiedział wówczas, że w sierpniu złoży wniosek do Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczenie trzeciej dawki swojej szczepionki w trybie ratunkowym. Farmaceutyczny gigant powołał się na dane z Izraela, mające świadczyć o zanikaniu przeciwciał u zaszczepionych – zwłaszcza osób starszych – 6-12 miesięcy po drugiej dawce. Pfizer nie przedstawił jednak publicznie szczegółowych danych, choć zapowiedział, że zaprezentuje je FDA.

Zaledwie kilka godzin później CDC i resort zdrowia wystosowały wspólny komunikat, mówiący, że “W pełni zaszczepieni Amerykanie nie potrzebują dawki przypominającej w tym czasie”. W niedzielę komunikat ten poparł dr Fauci, który zwrócił uwagę, że dotychczasowe badania sugerowały, że dwie dawki szczepionki oferują długotrwałą odporność na koronawirusa.

Koncern skrytykowali też w poniedziałek czołowi przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, którzy apelowali, by rządy nie zamawiały dodatkowych dawek szczepionek w czasie, gdy biedniejsze kraje wciąż czekają na dostawy, by zaszczepić swoich obywateli.

- reklama -

“Będziemy patrzeć na to z gniewem, będziemy patrzeć na to ze wstydem” – powiedział szef WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Arkansas na drodze do normalności

Kolejny stan USA wprowadza prawo chroniące dzieci i młodzież przed szaleństwem ideologii LGBT. Na szczęście dla Amerykanów, kwestie te...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx