INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

15:59 | czwartek | 28.10.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Niemcy wprowadzają ostre restrykcje! Maseczki, oraz uderzenie w niezaszczepionych

Czas czytania: 3 min.

Koniecznie przeczytaj

Ministerstwo zdrowia Niemiec, które przygotowuje się na czwartą falę pandemii Covid-19, poinformowało w środę, że planuje wprowadzenie od jesieni restrykcji dla osób niezaszczepionych oraz obowiązku noszenia maseczek aż do wiosny.

W celu powstrzymania czwartej fali pandemii jesienią i zimą konieczne są działania zapobiegawcze, “aby uchronić system opieki zdrowotnej przed nadmiernym obciążeniem, a grupy osób, które nie mogą być jeszcze zaszczepione, przed ewentualną groźną chorobą” – napisano w raporcie ministerstwa wysłanym do Bundestagu i krajów związkowych, do którego dotarła agencja dpa.

Restrykcje sanitarne mają być jednak bardziej umiarkowane niż jesienią i zimą 2020 roku ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień. “Tak drastyczna blokada jak w przypadku drugiej i trzeciej fali (pandemii) najprawdopodobniej nie będzie konieczna” – napisano w raporcie.

Konkretne środki ochrony przed zakażeniami obejmują m.in. stałe przestrzeganie trzech podstawowych zasad zachowania dystansu społecznego, higieny i noszenia masek, “konsekwentnie i niezależnie od zachorowalności”. Nakaz noszenia medycznej maski ochronnej może obowiązywać do wiosny 2022 roku – zwłaszcza w lokalnym i dalekobieżnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym – “dla wszystkich, w tym osób zaszczepionych i wyleczonych”.

Od początku lub od połowy września udział w określonych sferach życia publicznego “powinien być możliwy tylko wtedy, gdy przestrzegana jest zasada: zaszczepiony, wyleczony lub przebadany. Wymienia się tu gastronomię, zakwaterowanie w hotelach, sporty, duże imprezy halowe i plenerowe” – pisze dpa.

W zależności od zaawansowania programu szczepień i tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa osoby nieszczepione muszą się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami, jak wykluczenie ich z udziału w imprezach i zakaz wstępu do restauracji.

Ministerstwo zdrowia RFN wyjaśnia dalej: “Na horyzoncie pojawia się czwarta fala – choć jeszcze (!) na niskim poziomie. Oprócz zwiększonej częstości występowania zakażeń u powracających podróżnych, zachowania (…) ludności obecnie stopniowo zbliżają się do zachowań z czasów przed pandemią”. Jesienią i zimą mogą się również pojawić sezonowe efekty wzmacniające wirusa. “Zasadnicze pytanie brzmi więc: Jak wysoka będzie ta czwarta fala? O tym zadecydujemy teraz” – napisano w raporcie.

Walce z rosnącymi wskaźnikami infekcji będzie poświęcone spotkanie kanclerz Angeli Merkel i premierów krajów związkowych 10 sierpnia.

Komentując plany resortu dziennik “Frankfurter Allegemeine Zeitung” pisze w środę: “Osoby, które nie mogą zostać zaszczepione z powodów medycznych, nie mogą być oczywiście poszkodowane. Nie powinny również płacić za swoje testy. Inaczej jest w przypadku osób, które otrzymały propozycję szczepienia, ale nie chcą z niej skorzystać. Nie mogą one stale czerpać tylko korzyści z kampanii szczepień kosztem ogółu społeczeństwa, mając profity ze szczepień innych i unikając nawet minimalnego ryzyka szczepień”.

W środę berliński Instytut im. Roberta Kocha poinformował o 3571 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Niemczech. Tydzień temu liczba ta wynosiła 2768. Według nowych danych, w całych Niemczech w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 25 zgonów na Covid-19. Przed tygodniem było 21 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ociepa ogłasza: Zakończyliśmy negocjacje i będziemy czwartym koalicjantem

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, który po opuszczeniu Porozumienia Jarosława Gowina założył współpracujące z PiS stowarzyszenie odNowa, powiedział w...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x