INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:04 | niedziela | 26.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ktoś wreszcie powiedział prawdę? Zdaniem ONZ ambitne cele klimatyczne to fikcja

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

Raport Programu Ochrony Środowiska ONZ wykazał, że chociaż rządy złożyły ambitne zobowiązania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, to do 2030 r. planują wydobycie podwojonej ilości paliw kopalnych — informuje Associated Press.

Eksperci ONZ ds. klimatu twierdzą, że do 2050 r. świat musi zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w atmosferze, między innymi drastycznie ograniczając spalanie paliw kopalnych.

- reklama -

Tymczasem raport opublikowany na kilka dni przed rozpoczęciem globalnego szczytu klimatycznego w Glasgow, wykazał, że większość głównych producentów ropy i gazu – a nawet niektórzy główni producenci węgla – planują zwiększenie produkcji do 2030 r. a nawet później.

Od 2020 r. 20 największych uprzemysłowionych i wschodzących gospodarek zainwestowało więcej w nowe projekty związane z paliwami kopalnymi niż w czystą energię.

Rozbieżność między celami klimatycznymi i wydobyciem paliw kopalnych, wynikająca z tzw. luki produkcyjnej i technologicznej, będzie się powiększała, co najmniej do 2040 r. Inaczej świat nie zaspokoi potrzeb energetycznych.

- reklama -

– Wciąż mamy czas, aby ograniczyć długoterminowe ocieplenie o 1,5°C, ale taka szansa szybko się zamyka – skomentowała dyrektor wykonawcza agencji ONZ Inger Andersen.

AP przypomina, że raport przygotowało 40 autorytetów naukowych, analizując strategie 15 głównych producentów paliw mineralnych. Na przykład amerykańskie analizy rządowe wskazują, że do 2030 r. nastąpi wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu, odpowiednio o 17 i 12 proc. w porównaniu z 2019 r. Większość surowców zostanie wyeksportowana, co oznacza zwiększenie globalnej sumy emisji.

Natomiast produkcja węgla w USA spadnie w nadchodzącej dekadzie o 30 proc.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Zygmuś
21.10.2021 17:54

ZobaNaJoutube: CZY 🇵🇱 WĘGIEL JUŻ SIĘ NIE OPŁACA?

węgiel
Zygmuś
21.10.2021 19:26

zobacz także (naJoutube): Krzysztof Tytko: wodór ze zgazowania WĘGLA, będzie paliwem przyszłości

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Arkansas na drodze do normalności

Kolejny stan USA wprowadza prawo chroniące dzieci i młodzież przed szaleństwem ideologii LGBT. Na szczęście dla Amerykanów, kwestie te...

Przeczytaj jeszcze to!

2
0
Podziel się z nami swoją opiniąx