INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:53 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Niemiecki koncern lobbuje za szybkim uruchomieniem Nord Stream-2

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Jak papież zniweczył zamiary cara, czyli koronacja na Jasnej Górze

Niedziela, 22 maja 1910 r. Po świętokradczej kradzieży na Jasnej Górze w 1909 r. złote korony dla Obrazu Matki Boskiej chciał ofiarować car Mikołaj II....

Koniecznie przeczytaj

Prezes niemieckiego koncernu Uniper wyraża pewność, że Nord Stream-2 uzyska prawną certyfikację w pierwszej połowie 2022 r. – informuje gazeta „Kommiersant”.

– Nie dostrzegam żadnych przyczyn dla ingerencji politycznej opóźniającej proces certyfikacji. Niemiecka agencja regulacyjna przygotowuje decyzję zgodnie z planem. Może ją wydać już w pierwszej połowie 2022 r. Nie muszę tłumaczyć, jak ważny jest projekt Nord Stream-2.

- reklama -

Oświadczenie takiej treści złożył prezes Uniper Klaus-Dieter Maubach. Jak przypomina gazeta, niemiecki koncern energetyczny jest udziałowcem i finansowym sponsorem inwestycji oraz rzecznikiem niemiecko-rosyjskiej współpracy gazowej. Wraz z Wintershall Dea, Shell, OMV i Engie, należy do pięciu europejskich firm energetycznych, które zapłaciły połowę z 11 miliardów dolarów niezbędnych do wybudowania Nord Stream-2.

Jednocześnie prezes Uniper zwrócił uwagę na polityczne ryzyko dla projektu. Według niego gazociąg może stać się przedmiotem sankcji USA w przypadku eskalacji konfliktu między Rosją i Ukrainą.

„Kommiersant” zwraca uwagę na zgodność wypowiedzi Maubacha z oświadczeniami strony rosyjskiej. Pod koniec grudnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że NS-2 jest w pełni gotowy technicznie do rozpoczęcia dostaw gazu dla Europy. Obie nitki gazociągu są już wypełnione paliwem. Podobne oczekiwania ma rosyjski minister energii. Według Aleksandra Nowaka decyzja niemieckiego regulatora zostanie podjęta nie później, niż w terminie wskazanym przez prezesa Uniper.

- reklama -

Tymczasem Federalna Agencja Sieciowa Republiki Federalnej Niemiec podtrzymuje stanowisko, że certyfikacja gazociągu nie nastąpi w pierwszej połowie roku.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
piter
05.01.2022 10:37

ciąg dalszy paktu Ribbentrop- Mołotow .

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Nie będzie łyżwiarskich zawodów w Rosji

Rosja została wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Teraz się dziwi i zapowiada poprzez swoich sportowców, że świat na kolanach będzie...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x