INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:43 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

USA i UE nie odłączą Rosji od systemu SWIFT

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Jak ujawnił biznesowy dziennik „Handelsblatt”, Waszyngton i Bruksela zrezygnowały z najostrzejszej sankcji finansowej wobec Rosji. Obecnie dyskutują o nałożeniu kar na rosyjskie banki.

„Handelsblatt” dotarł do relacji z poufnych konsultacji amerykańsko-europejskich na temat złagodzenia sankcji, które obie strony uzgodniły w przypadku napaści Rosji na Ukrainę.

- reklama -

Zdaniem dziennika powołującego się na źródła w niemieckim rządzie, USA i UE zmieniły zdanie i nie odetną Moskwy od globalnych przepływów finansowych. Zamiast blokady SWIFT, dyskutują obecnie możliwość nałożenia wysokich kar na największe banki Rosji.

Według gazety, gwałtowne wyłączenie Rosji z systemu SWIFT groziłoby destabilizacją rynków finansowych. W dłuższej perspektywie doprowadziłoby do powstania alternatywnych, rosyjsko-chińskich systemów transakcyjnych, w których Zachód nie byłby już w stanie dominować.

W tym kontekście „Handelsblatt” zacytował wypowiedź lidera Niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Friedrich Merz przyznał, że ograniczenie dostępu Rosji do międzynarodowego systemu międzybankowego miałoby dla rynku skutek porównywalny do „wybuchu bomby atomowej”.

- reklama -

Przywódca największej partii opozycyjnej podkreślił także, że decyzja zaszkodziłaby nie tylko Rosji, ale także niemieckiej gospodarce o wybitnie eksportowym profilu.

Natomiast prezes Wschodniego Komitetu Gospodarki Niemieckiej Oliver Hermes, ostrzegł przed problemami, jakie sankcje wymierzone w Rosję tworzą dla wspólnego rynku UE.

– Rosja jest znacznie bardziej zintegrowana z gospodarką światową niż, np. Iran. Dlatego zablokowanie jej udziału w globalnych przepływach finansowych spowoduje dla nas znacznie poważniejsze straty – oświadczył szef wpływowej organizacji lobbystycznej Niemiec.

- reklama -

Gazeta przypomina, że od końca 2021 r. w Stanach Zjednoczonych trwają dyskusje na temat surowych sankcji wobec Rosji w przypadku inwazji na terytorium Ukrainy. Bombą atomową wśród planowanych restrykcji miało być odcięcie Moskwy od SWIFT.

To międzynarodowa organizacja kontrolująca największy międzybankowy system wymiany informacji. Usługa umożliwia instytucjom finansowym na całym świecie szybkie i bezpieczne dokonywanie transakcji drogą elektroniczną.

Według gazety, USA i UE proponują obecnie, aby głównymi celami nowych restrykcji zostali członkowie, tak zwanego bliskiego kręgu Putina oraz rosyjscy oligarchowie.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
HCL
25.02.2022 08:08

czyli, niemcy wolą płacić krwią ukraińców zabijanych przez putina w ich kraju niż ponieść jakiekolwiek straty pieniężne

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x