INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:38 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ukraina prosi Niemcy o broń. Berlin odmawia

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Kijów poprosił Berlin o sprzedaż okrętów wojennych i systemów przeciwlotniczych. Niemcy odmówiły, uzasadniając, że Ukraina znajduje się w konflikcie z Rosją, informuje agencja DPA.

Ukraina nie chce się pogodzić z odmową Niemiec w sprawie dostaw broni. Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wymienił nawet konkretne rodzaje uzbrojenia, które jego kraj chciałby otrzymać.

- reklama -

– Przede wszystkim mówimy o okrętach wojennych – jednych z najlepszych na świecie – których pilnie potrzebujemy, aby skutecznie chronić wybrzeże Morza Czarnego i Azowskiego – powiedział w wywiadzie dla DPA.

Według Melnika, jego kraj równie pilnie potrzebuje systemów przeciwlotniczych, które, jak zaznaczył, są produkowane przez niemieckie koncerny zbrojeniowe. Ambasador przypomniał, że Ukraina od wielu lat zabiega o dostawy niemieckiego sprzętu wojskowego, ale jak dotąd bezskutecznie.

18 stycznia kanclerz Niemiec Olaf Scholz po raz kolejny odrzucił prośby Kijowa, podkreślając, że Niemcy od wielu lat realizują w tej dziedzinie zrównoważoną strategię. Przebywająca z wizytą w Kijowie minister spraw zagranicznych Annalen Baerbock również odrzuciła ukraińskie postulaty.

- reklama -

Jednocześnie w Niemczech słychać głosy, poddające w wątpliwość twarde stanowisko rządu. Przewodnicząca komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Zimmermann twierdzi, że Berlin ​​powinien jeszcze raz przemyśleć zniesienie embarga.

– Umowie koalicyjna przewiduje zakaz eksportu broni do regionów kryzysowych. Biorąc pod uwagę obecną sytuację i zagrożenie dla całej Europy, musimy przemyśleć stanowisko w tym konkretnym przypadku. Dostawa broni defensywnej wesprze Ukrainę – powiedziała w rozmowie z DPA polityk FDP, wchodzącej w skład koalicji rządowej.

Z takim punktem widzenia zgadza się deputowany opozycyjnej CDU Henning Otte.

- reklama -

– Jeśli Ukraina prosi o broń defensywną do obrony przed możliwym atakiem Rosji, Niemcy nie mogą odmawiać. Ukrywanie się za ograniczeniami zapisanymi w umowie koalicyjnej to nie jest odpowiedzialna polityka – powiedział Otte, dodając, że nie miałby nic przeciwko dostawom systemów przeciwlotniczych na Ukrainę.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
grom52
20.01.2022 12:57

Czym się różni zmowa Hitler- Stalin od tej obecnej Merkel-Putin ? Datą – jest 2022 a nie ’39.

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x