INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:57 | piątek | 19.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Chiny się zbroją

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Coroczny raport SIPRI wskazuje na niebezpieczną tendencję. Według Sztokholmskiego Instytutu Badań Problemów Pokoju, Pekin gwałtownie przyspieszył zbrojenia. Chiny zwiększają finansowanie swojej armii szybciej niż USA oraz Rosja.

– W 2019 r. światowe wydatki na zbrojenia nadal rosły. Globalna suma wydatków obronnych przekroczyła 1,9 bln dol.– możemy przeczytać w corocznym raporcie sztokholmskiego instytutu. SIPRI jest jedną z najbardziej utytułowanych, a więc wiarygodnych placówek naukowych monitorujących pokój na świecie.

W porównaniu z 2018 r. globalne wydatki zbrojeniowe wzrosły o 3,6 proc. w stosunku zaś do 2010 r. o 7,2 proc. Instytut zwraca uwagę na gwałtowne przyspieszenie, które nastąpiło w latach 2014–2015. Zostało sprowokowane rosyjską agresją na Ukrainę.

- reklama -

Jednak gros gigantycznej kwoty zbrojeniowej, a więc 1,55 bln dol. przypada na wydatki 15 państw. Liderem rankingu są Chiny, które przeznaczyły na uzbrojenie o 5,1 proc. więcej niż w 2018 r. W liczbach bezwzględnych ubiegłoroczny budżet opiewał na 261 mld dol.

Jeśli spojrzeć natomiast na finansowanie chińskich sił zbrojnych w przekroju dziesięcioletnim, nakłady wzrosły, aż o 85 proc. Jak więc odnotowuje SIPRI: – Pekin od 25 lat stale zwiększa wydatki zbrojeniowe, dlatego w chwili obecnej sięgnęły 14 proc. światowych nakładów w tej dziedzinie.

Dzięki takiej polityce Chiny stały się drugim po USA liderem ratingu. Wyprzedziły także Rosję, jeśli chodzi o drugie miejsce na liście największych eksporterów broni i sprzętu wojskowego.

- reklama -

Tymczasem w odróżnieniu od Chin, budżet Pentagonu zmalał w ostatniej dekadzie o 15 proc. bez względu na trend wzrostowy związany z prezydenturą Donalda Trumpa. Co prawda USA nadal zajmują miejsce globalnego lidera. Ubiegłoroczne wydatki zbrojeniowe osiągnęły 732 mld dol., co stanowiło 38 proc. globalnej kwoty.

Jak wskazuje raport SIPRI, do kluczowych punktów budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych należą: modernizacja uzbrojenia konwencjonalnego oraz triady jądrowej, oraz liczebny wzrost personelu.

Na trzecie miejsce ratingu awansowały Indie (71 mld dol.), które wyprzedziły Rosję (65 mld) i Arabię Saudyjską (61 mld). Wśród państw europejskich największy wzrost nakładów odnotowały Niemcy, które awansowały z 9 na 7 miejsce listy 15 krajów z największymi nakładami na zbrojenia. W ubiegłym roku Berlin wydał na zbrojenia o 10 proc. w porównaniu z 2018 r.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Pekin dokarmia czerwone kleszcze

Dwie grupy społeczne wspierają sprzeczne z ludzką naturą, niepraktyczne i destrukcyjne idee. Ci, którzy na tym szaleństwie ubiją interes...

Przeczytaj jeszcze to!