INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:29 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francja: rokujące wyniki leczenia Covid-19 lekiem tocilizumab

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Lekarze grupy szpitalnej AP-HP jako rokujące ocenili swoje ustalenia ws. badania klinicznego zastosowania leku tocilizumab u pacjentów z Covid-19. Ten środek immunosupresyjny znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię – podała AP-HP w poniedziałek w komunikacie.

Według pierwszych wniosków tocilizumab „znacząco poprawia rokowanie u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem płuc typu Covid-19” – informuje grupa szpitalna.

- reklama -

Lekarze podkreślają, że Covid-19 powoduje silne reakcje zapalne u niektórych pacjentów. Zjawisko to generuje się przez wydzielanie białek zwanych cytokinami.

Przy silnym ataku wirusa na niektóre organizmy dochodzi do zjawiska tzw. burzy cytokinowej. Organizm nie atakuje wówczas tylko zainfekowanych tkanek, ale także te zdrowe.

Tocilizumab – środek immunosupresyjny stosowany zwykle w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów – ma zdolność do tłumienia burz cytokinowych – podkreślali lekarze na konferencji prasowej.

- reklama -

W badaniu wzięło udział 129 pacjentów hospitalizowanych z powodu umiarkowanego lub ciężkiego zakażenia Covid-19. Spośród nich 65 otrzymało tocilizumab, a 64 otrzymało jedynie zwykłe leczenie. Podawany hospitalizowanym pacjentom tocilizumab, zdaniem lekarzy, zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię.

Tocilizumab jest lekiem znanym i dostępnym. „Dostępny od 2010 r., stosuje się go w chorobach autoimmunologicznych i chorobach zapalnych. Znamy jego skuteczność oraz efekty uboczne” – wskazał na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Xavier Mariette przeprowadzający badanie.

Stosowany w leczeniu zapalenia stawów, lek ten może zwiększać ryzyko zakażeń bakteryjnych, problemy z wątrobą i zmniejszać liczbę białych krwinek. Te same skutki uboczne zaobserwowano w leczeniu Covid-19.

- reklama -

Wyniki badań nie zostały jeszcze zatwierdzone przez ministerstwo zdrowia Francji, procedura ta zwykle trwa trzy miesiące, ale z uwagi na pandemię przyspieszono publikację badań – tłumaczyli lekarze.

Źródło: PAP

Zobacz także: Wyniki badań w USA nad lekiem na Covid-19 – w połowie maja

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!