INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:49 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Litwa blokuje eksport energii z Białorusi

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Wilno zwróciło się do UE i NATO z żądaniem zablokowania eksportu białoruskiej energii elektrycznej do Europy oraz nałożenia sankcji na Mińsk i Moskwę. W ten sposób Litwa chce zapobiec uruchomieniu elektrowni atomowej w Ostrowcu. Budowa obiektu przebiegała z naruszeniem zasad bezpieczeństwa, a rosyjskie reaktory grożą powtórką Czarnobyla.

Litewski Sejm uchwalił rezolucję „O suwerenności energetycznej i niebezpieczeństwie stwarzanym przez białoruską elektrownię atomową”. Parlamentarzyści zwrócili się z dramatycznym apelem do wspólnoty międzynarodowej.

Rezolucja nakłada na litewski rząd obowiązek podjęcia zdecydowanych starań, aby UE i NATO, a ponadto Ukraina oraz pozostałe państwa regionu zapobiegły zagrożeniu, które stwarza białoruska elektrownia w Ostrowcu.

- reklama -

Ponadto posłowie litewskiego parlamentu zwrócili się z żądaniem, aby Komisja Europejska zabroniła prawnie eksportu energii z Białorusi, a w szczególności z ostrowieckiego obiektu.

Wilno domaga się również od władz unijnych nałożenia sankcji na białoruskiego operatora energetycznego oraz rosyjskiego inwestora i wykonawcę, koncern Rosatom.

Litewscy parlamentarzyści domagają się od Brukseli zablokowania planowanego oddania elektrowni do eksploatacji latem tego roku. Uważają, że sankcjami powinny zostać objęte władze Rosji i Białorusi. Moskwa i Mińsk sfinansowały budowę niebezpiecznego obiektu, a obecnie są zainteresowane jego ekonomicznym wykorzystaniem.

- reklama -

Jak przypomina rezolucja, Ostrowiec jest położony 60 km od Wilna (240 km od polskiej granicy). Tymczasem zainstalowane reaktory WWER-1200 są technologicznymi kopiami urządzeń, które wywołały katastrofę czarnobylską.
Jak wynika z informacji medialnych, korporacja Rosatom, do której należą reaktory, odnotowała w ostatnich latach kilka groźnych incydentów spowodowanych wadami konstrukcyjnymi oraz niewłaściwymi zabezpieczeniami. Dochodziło, m.in. do awaryjnych wyłączeń elektrowni, a co gorsza groźnych pożarów.

Według białoruskich ekologów obiekt w Ostrowcu został wybudowany z licznymi naruszeniami norm bezpieczeństwa. W trakcie inwestycji zastosowano niewłaściwe materiały. Zamontowane reaktory, a szczególnie systemy chłodzenia uległy uszkodzeniom podczas transportu, co zostało ukryte przed opinią publiczną.

Niezależne ekspertyzy białoruskich, rosyjskich i litewskich specjalistów wskazują, że uruchomienie obiektu wiąże się z wysokim ryzykiem radioaktywnego skażenia wód gruntowych, rzek oraz gleby na znacznych obszarach wokół elektrowni.

- reklama -

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!