INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:46 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Jałta-on-line

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj


Jałta-on-line rozpoczęła nowe geopolityczne meblowanie świata. Zgodnie z tradycją pierwsze spotkanie odbyło się w trójkącie Rosja-Stany Zjednoczone-Wielka Brytania.

W odstępach kilkugodzinnych agencja TASS (Tielegrafnoje Agientstwo Sowietskogo Sojuza – łza się w oku kręci), podała komunikaty o rozmowach telefonicznych ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo oraz brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Dominikiem Raabem.

Według TASS Ławrow i Pompeo wymienili poglądy na temat globalnego bezpieczeństwa i sposobów wznowienia rosyjsko-amerykańskiego dialogu na temat kontroli zbrojeń oraz „czynników mających wpływ na równowagę strategiczną”. Amerykański departament stanu potwierdził, że „dyskutowano kolejne kroki w kwestii kontroli zbrojeń”, ale nie ujawnił żadnych szczegółów. Ławrow i Pompeo omówili także problemy globalnej walki z pandemią koronawirusa.

W kolejnym komunikacie TASS podał, że w osobnej rozmowie telefonicznej ministrowie Siergiej Ławrow i Dominic Raab „przedyskutowali kluczowe zagadnienia polityki międzynarodowej, w tym sytuację w Syrii i stan kryzysu na Ukrainie, a także omówili bieżącą działalność Rady Bezpieczeństwa ONZ”. Obaj politycy uznali, że „obecne stosunki dwustronne między Rosją a Wielką Brytanią są niezadowalające i wyrazili zamiar ułożenia ich w pragmatyczny sposób”.

- reklama -

Wydany po rozmowie komunikat poświęca dużo miejsca możliwości rozszerzenia rosyjsko-brytyjskiej współpracy w zwalczaniu epidemii koronawirusa.

Według TASS szef brytyjskiej dyplomacji wyraził nadzieję na „szersze rozmowy na temat obszarów współpracy dwustronnej” oraz zwrócił uwagę, że telefoniczna rozmowa zbiega się z 75 rocznicą zakończenia II wojny światowej co „dla obu krajów było kamieniem milowym o potężnym znaczeniu”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!