Jałta-on-line rozpoczęła nowe geopolityczne meblowanie świata. Zgodnie z tradycją pierwsze spotkanie odbyło się w trójkącie Rosja-Stany Zjednoczone-Wielka Brytania. Później dołączono Francję i Japonię.
W odstępach kilkugodzinnych agencja TASS (Tielegrafnoje Agientstwo Sowietskogo Sojuza – łza się w oku kręci), podała komunikaty o rozmowach telefonicznych ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo oraz brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Dominikiem Raabem.
Według TASS Ławrow i Pompeo wymienili poglądy na temat globalnego bezpieczeństwa i sposobów wznowienia rosyjsko-amerykańskiego dialogu na temat kontroli zbrojeń oraz „czynników mających wpływ na równowagę strategiczną”. Amerykański departament stanu potwierdził, że „dyskutowano kolejne kroki w kwestii kontroli zbrojeń”, ale nie ujawnił żadnych szczegółów. Ławrow i Pompeo omówili także problemy globalnej walki z pandemią koronawirusa.
Rozmowa Ławrowa i Pompeo była tylko wstępem, z okazji zakończenia II wojny światowej do Trumpa zadzwonił bowiem sam Władimir Putin. Panowie mieli rozmawiać o tym, jak rozwiązać najbardziej palące problemy naszych czasów, takich jak zwalczanie terroryzmu i rozwiązywanie konfliktów regionalnych. Amerykanie mieli także poruszyć temat skutecznej kontroli zbrojeń.
Jak podała agencja Bloomberg, Donald Trump mówił także o amerykańskim śledztwie związanym z domniemaną próbą ingerencji Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie.
– Wiesz, jest to bardzo odpowiedni czas, ponieważ teraz sprawy zaczynają się logicznie układać w całość, pokazując, jak mistyfikacją było to całe śledztwo, to była całkowita hańba. To tylko jedna część nieuczciwej układanki – miał powiedzieć amerykański prezydent Putinowi.
W kolejnym komunikacie TASS podał, że w osobnej rozmowie telefonicznej ministrowie Siergiej Ławrow i Dominic Raab „przedyskutowali kluczowe zagadnienia polityki międzynarodowej, w tym sytuację w Syrii i stan kryzysu na Ukrainie, a także omówili bieżącą działalność Rady Bezpieczeństwa ONZ”. Obaj politycy uznali, że „obecne stosunki dwustronne między Rosją a Wielką Brytanią są niezadowalające i wyrazili zamiar ułożenia ich w pragmatyczny sposób”.
Wydany po rozmowie komunikat poświęca dużo miejsca możliwości rozszerzenia rosyjsko-brytyjskiej współpracy w zwalczaniu epidemii koronawirusa.
Według TASS szef brytyjskiej dyplomacji wyraził nadzieję na „szersze rozmowy na temat obszarów współpracy dwustronnej” oraz zwrócił uwagę, że telefoniczna rozmowa zbiega się z 75 rocznicą zakończenia II wojny światowej co „dla obu krajów było kamieniem milowym o potężnym znaczeniu”.
Odbyła się także długa, trwająca 45 minut rozmowa telefoniczna premiera Japonii Shinzo Abe z Donaldem Trumpem. Z kolei Putin w rozmowie z prezydentem Francji Macronem omówili przygotowania do wideokonferencji pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.