INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:54 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Więcej myśliwców na Alasce

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Pentagon koryguje strategię bezpieczeństwa. Przez ostatnie lata oczkiem w głowie były siły lądowe wykorzystywane na całym świecie w operacjach antyterrorystycznych. Obecnie nadszedł czas lotnictwa. Na pierwszy ogień poszła rozbudowa alaskańskiej bazy szkoleniowej. Waszyngton nie ukrywa, że celem jest odstraszanie Rosji i Chin.

„The Washington Post” poinformował o wzmocnieniu amerykańskiego lotnictwa na Alasce. Pentagon w pierwszej kolejności podjął decyzję o rozbudowie szkoleniowej bazy Eielson, w której doskonalą się piloci myśliwscy.

Dziennik ocenia, że USA dokonują korekty strategii bezpieczeństwa. W ostatnich latach Pentagon skoncentrował się na szkoleniu i antyterrorystycznym wykorzystaniu sił lądowych. – Obecnie departament obrony przenosi uwagę na lotnictwo – twierdzi dziennik. Celem jest skuteczniejsze odstraszanie armii rosyjskiej i chińskiej.

- reklama -

Zmianę priorytetów odczuła Alaska. – W połowie kwietnia do Eielson przybyły dwa z pięćdziesięciu czterech myśliwców piątej generacji F-35 – powiedział mediom dowódca bazy pułkownik Benjamin Bishop. Będą stale patrolowały amerykańską enklawę na północnym krańcu kontynentu.

Jak ujawnia „The Washington Post”, wraz z nowymi maszynami zmianie uległ program szkolenia pilotów myśliwskich. Odtąd będą ćwiczyli walki powietrzne z chińskimi samolotami J-20 i rosyjskimi Su-57. To odpowiedniki amerykańskich maszyn klasy stealth.

Nowe potrzeby obronne wpłynęły na zwiększenie personelu latającego i naziemnego. Lotniczy kontyngent wzrośnie dwukrotnie. Równocześnie Pentagon przeznaczył pół miliarda dolarów na modernizację bazy.

- reklama -

Rozpoczęła się budowa klimatyzowanych hangarów dla samolotów najnowszej generacji. Dowództwo Eielson cieszą szczególnie nowoczesne symulatory lotów. Piloci będą mogli trenować walki powietrzne w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistego pola walki. Nowe technologii umożliwiają symulowane ataki rakietami klasy „powietrze-powietrze”.

Jak podkreśla dziennik, to kolejna widoczna zmiana polityki Waszyngtonu. Od ataku na wieże nowojorskiego WTC w 2001 r., finansowym priorytetem była infrastruktura amerykańskiej armii w Afganistanie oraz w Zatoce Perskiej.

„The Washington Post” przypomina, że wzmocnienie sił lotniczych na Alasce jest konsekwencją korekty budżetowej Pentagonu. W 2020 r. departament obrony uznał za priorytet militarne powstrzymywanie Chin i Rosji, które ustawa Kongresu nazwała „głównymi rywalami USA na arenie międzynarodowej”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!