INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

11:08 | piątek | 19.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Trump zaciska pętlę

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Koniec z ulgowym traktowaniem sygnatariuszy międzynarodowego porozumienia atomowego z Iranem. Do tej pory Waszyngton pozwalał pięciu państwom i Unii Europejskiej kontynuować jądrową współpracę z Teheranem objętą amerykańskimi sankcjami.

– Stany Zjednoczone zaprzestaną wyjątków obejmujących sygnatariuszy atomowego porozumienia z Iranem – informuje „The Washington Post”. Jak przypomina dziennik, do tej pory Biały Dom tolerował pokojową współpracę jądrową Rosji, Chin, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i UE z Teheranem.

Dla przypomnienia w 2015 r. wymieniona grupa państw na czele z USA podpisała z Teheranem porozumienie. Na jego mocy świat zniósł sankcje wobec Iranu, w zamian za zaprzestanie prac nad budową broni jądrowej. Tym samym Teheran odzyskał możliwość eksportu ropy naftowej oraz importu zachodnich technologii dla przestarzałej gospodarki.

- reklama -

Porozumienie dało Iranowi prawo cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Firmy z Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza z Rosji i Francji mogły kontynuować projekty rozpoczęte przed wprowadzeniem sankcji.

Tymczasem w 2016 r. Waszyngton wycofał się z umowy. USA zarzuciły Iranowi kontynuację tajnego programu budowy głowic jądrowych. Uznały, że Iran nie przestał zagrażać amerykańskim sojusznikom na Bliskim Wschodzie i w Europie oraz przywróciły sankcje.

Dziennik dotarł obecnie do wewnętrznego dokumentu departamentu stanu. – Sekretarz stanu Mike Pompeo zaprzestanie stosowania wykluczeń wobec projektów realizowanych przez państwa, które nie wycofały się z układu jądrowego z Iranem – głosi projekt rozporządzenia.

- reklama -

Ponadto USA przewidziały 60 dni na wycofanie się z Iranu firm prowadzących prace w irańskich obiektach jądrowych. Jeśli chodzi o elektrownię jądrową Bushehr, to czas wydłużono do trzech miesięcy.

Departament stanu motywuje ostatnią decyzję „zachowaniem bezpieczeństwa obiektu dla ludności cywilnej i państw sąsiednich oraz niezbędnymi kwestiami logistycznymi międzynarodowych partnerów Iranu”. Decyzja Białego Domu o zaostrzeniu sankcji ma zacząć obowiązywać od przyszłego tygodnia.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Pekin dokarmia czerwone kleszcze

Dwie grupy społeczne wspierają sprzeczne z ludzką naturą, niepraktyczne i destrukcyjne idee. Ci, którzy na tym szaleństwie ubiją interes...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx