INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:19 | sobota | 25.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Trump zaciska pętlę

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Koniec z ulgowym traktowaniem sygnatariuszy międzynarodowego porozumienia atomowego z Iranem. Do tej pory Waszyngton pozwalał pięciu państwom i Unii Europejskiej kontynuować jądrową współpracę z Teheranem objętą amerykańskimi sankcjami.

– Stany Zjednoczone zaprzestaną wyjątków obejmujących sygnatariuszy atomowego porozumienia z Iranem – informuje „The Washington Post”. Jak przypomina dziennik, do tej pory Biały Dom tolerował pokojową współpracę jądrową Rosji, Chin, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i UE z Teheranem.

Dla przypomnienia w 2015 r. wymieniona grupa państw na czele z USA podpisała z Teheranem porozumienie. Na jego mocy świat zniósł sankcje wobec Iranu, w zamian za zaprzestanie prac nad budową broni jądrowej. Tym samym Teheran odzyskał możliwość eksportu ropy naftowej oraz importu zachodnich technologii dla przestarzałej gospodarki.

- reklama -

Porozumienie dało Iranowi prawo cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Firmy z Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza z Rosji i Francji mogły kontynuować projekty rozpoczęte przed wprowadzeniem sankcji.

Tymczasem w 2016 r. Waszyngton wycofał się z umowy. USA zarzuciły Iranowi kontynuację tajnego programu budowy głowic jądrowych. Uznały, że Iran nie przestał zagrażać amerykańskim sojusznikom na Bliskim Wschodzie i w Europie oraz przywróciły sankcje.

Dziennik dotarł obecnie do wewnętrznego dokumentu departamentu stanu. – Sekretarz stanu Mike Pompeo zaprzestanie stosowania wykluczeń wobec projektów realizowanych przez państwa, które nie wycofały się z układu jądrowego z Iranem – głosi projekt rozporządzenia.

- reklama -

Ponadto USA przewidziały 60 dni na wycofanie się z Iranu firm prowadzących prace w irańskich obiektach jądrowych. Jeśli chodzi o elektrownię jądrową Bushehr, to czas wydłużono do trzech miesięcy.

Departament stanu motywuje ostatnią decyzję „zachowaniem bezpieczeństwa obiektu dla ludności cywilnej i państw sąsiednich oraz niezbędnymi kwestiami logistycznymi międzynarodowych partnerów Iranu”. Decyzja Białego Domu o zaostrzeniu sankcji ma zacząć obowiązywać od przyszłego tygodnia.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzestępcy czasów pandemii
Następny artykułFSB podrzuca złoto
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Bez prądu, bez ogrzewania, ale z zerową emisyjnością. Oto przyszłość Europy.  

Obowiązek wyłączania klimatyzacji latem a ogrzewania zimą. Dostawy prądu i gazu tylko w określonych godzinach. To rzeczywistość wojenna? Nie....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x