INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:33 | sobota | 25.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Turecko-francuski skandal szpiegowski

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj


Turecki kontrwywiad rozbił siatkę francuskiego wywiadu. Szpiedzy zbierali informacje o radykalnych organizacjach religijnych działających na terenie Turcji. Podawali się przy tym za funkcjonariuszy miejscowych służb bezpieczeństwa. Skandal jest tym większy, że Ankara i Paryż są członkami NATO.

– Władze tureckie aresztowały czterech podejrzanych o szpiegostwo na korzyść Francji – informuje agencja Newsru.com za turecką gazetą „Daily Sabah”. Według śledztwa, podejrzani zbierali dane o działalności radykalnych grup islamskich i krokach podejmowanych wobec nich przez turecki urząd ds. wyznań, a także o pracownikach resortu.

Szpiedzy posługiwali się fałszywymi legitymacjami Narodowego Wywiadu Turcji, twierdząc, że informacje są im potrzebne w likwidowaniu komórek ISIS oraz innych grup terrorystycznych.

- reklama -

Według „Daily Sabah” jeden z podejrzanych przyznał się, że został zwerbowany przez francuskich oficerów podczas operacji NATO w Afganistanie. Następnie otrzymał pracę w ochronie francuskiego konsulatu generalnego w Stambule i wykonywał polecenia Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa Zewnętrznego.

Tak po reformach przełomu XX i XXI w. unifikujących cywilne i wojskowe służby specjalne nazywa się wywiad zagraniczny Francji.

Jak zeznał podejrzany, oficer kontaktowy „Bruno” obiecał mu kontrakt w Legii Cudzoziemskiej. Najpierw jednak Turek miał się zasłużyć dla Republiki pracą szpiegowską. Ponadto przyznał się do zebrania danych personalnych 120 pracowników urzędu ds. wyznań, a także imamów, a więc islamskich duchownych, których działalnością interesował się Paryż.

- reklama -

Z polecania „Bruno” francuski szpieg wciągnął do siatki wywiadowczej jeszcze trzy osoby. Były nimi: portier hotelowy, urzędnik samorządowy oraz pracownik sieci komórkowej. Jak zeznał, siatkę szpiegowską nadzorowała jeszcze dwójka funkcjonariuszy francuskiego wywiadu o kryptonimie „Sebastian” i „Wirginia”.

Komentując skandal, „Daily Sabah” podkreśla, że stosunki Ankary z Paryżem nie są dobre od lat. Główną przyczyną jest sprzeciw Francji wobec pogłębienia integracji Turcji z Unią Europejską.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Schwabska wizja przyszłości

Jaka była szwabska wizja przyszłości, wiemy. Zarówno z „Mein Kampf”, przywódcy Szwabów, jak też z grozy II wojny światowej. Obecnie dociera...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x