INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:10 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nie żyje książę Filip. Miał 99 lat

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Informację potwierdził Pałac Buckingham.

Książę Filip był symbolem trwałości brytyjskiej monarchii, mimo radykalnych zmian do jakich doszło w Wielkiej Brytanii po 1945 r.

- reklama -

Urodzony w 1921 r. w Grecji, jako młody człowiek miał okazję spotkać i poznać przywódców III Rzeszy podczas pogrzebu siostry, która zgięła w 1937 w tragicznym wypadku lotniczym w Niemczech.

Lata II wojny światowej książę Filip spędził służąc w Royal Navy. W 1940 r. służąc na pancerniku HMS brał udział w walkach o Kretę w 1940 r. i  gdzie walczył w bitwie u przylądka Matapan (1941 r.). Na pokładzie niszczyciela  HMS Wallace brał udział w lądowaniu aliantów na Sycylii w 1943 r. Był ostatnim z przywódców państw Zachodu, który lata II wojny światowej spędził służąc na pierwszej linii walk.

Filip późniejszą królową spotkał po raz pierwszy w 1939 r. Para pobrała się już po wojnie, w 1947 r. Od tego czasu Filip stał się jednym z symboli monarchii, nieodmiennie towarzysząc swojej żonie.

- reklama -

W 2017 r. książę Filip z uwagi na wiek, wycofał się z życia publicznego.  

Książę Filip od lat zmagał się z wieloma problemami zdrowotnymi. Mimo podeszłego wieku aktywnie działał w ramach rodziny królewskiej. Dopiero w wieku 90 lat postanowił nieco ograniczyć swoje obowiązki ze względu na wiek. W 2017 roku zdecydował się na przejście na emeryturę.

Wraz z królową Elżbietą przeżyli ze sobą 74 lata. Książe Filip był najdłużej żyjącym męskim członkiem rodziny królewskiej. Miał czwórkę dzieci: księcia Karola, księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda.

- reklama -

Informacje o śmierci zamieszczono na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Instagramie.

Jej Wysokość Królowa Elżbieta z głębokim smutkiem informuje, że zmarł jej ukochany mąż, Jego Wysokość Książę Filip. Książę odszedł w pokoju dziś rano w Zamku Windsor. Rodzina Królewska łączy się w żałobie z ludźmi na całym świecie – napisano.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx