INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

01:35 | czwartek | 16.10.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Fiasko szczytu G-20

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 października

Zbawienie przyszło przez Krzyż

"Kto chce znaleźć Chrystusa bez Krzyża, ten znajdzie krzyż bez Chrystusa", a to jest największy dramat człowieka. Ale to człowiek wybiera. Ks. Jan "Jest Go wszędzie...

Koniecznie przeczytaj

Chiny oskarżają USA o zerwanie szczytu G-20. Na fiasko pilnego spotkania miał wpływ ostry spór Waszyngtonu z Pekinem, dotyczący oceny działań WHO podczas epidemii koronawirusa.

Jak poinformowała ukazująca się w Hongkongu „South China Morning Post”, zaplanowany 24 kwietnia szczyt grupy G-20 został odwołany w ostatniej chwili.
Spotkanie wideo z udziałem przywódców „dwudziestki” nie odbyło się z powodu ostrego sporu pomiędzy USA i Chinami. Prezydent Donald Trump chciał, żeby w agendzie omawianych problemów znalazła się ocena działań podjętych w czasie pandemii przez Światową Organizację Zdrowia.

Wniosek Waszyngtonu napotkał zdecydowany opór Pekinu. Prezydent Xi Jinping odmówił udziału w wideo konferencji. Zerwanie przygotowań do szczytu G-20 w ostatniej chwili, potwierdziło gazecie anonimowe, lecz dobrze poinformowane źródło.

- reklama -

Ostrość amerykańsko-chińskiego sporu wynika ze stanowiska Waszyngtonu w sprawie WHO. Biały Dom chce, aby wpływowa grupa państw poparła międzynarodowe oskarżenie Światowej Organizacji Zdrowia o odpowiedzialność za dopuszczenie do epidemii we wczesnym, czyli chińskim stadium.

Żądanie USA napotkało kategoryczny sprzeciw Pekinu. Ponadto Chiny oświadczyły, że sprzeciwiają się jakimkolwiek formom dochodzenia skierowanego przeciwko Światowej Organizacji Zdrowia.

– W rezultacie szczyt trzeba było odłożyć – powiedział „South China Morning Post” anonimowy informator. Źródło dodało, że przeprowadzenie spotkania jest możliwe w najbliższej przyszłości. Warunkiem jest „osiągniecie amerykańsko-chińskiego kompromisu lub choćby uzgodnienie treści wspólnego stanowiska G-20 w kwestii WHO”.

- reklama -

Informacji o niepowodzeniu konferencji towarzyszy ostra kampania medialna w Chinach. Celem jest wykazanie amerykańskiej odpowiedzialności za porażkę szczytu. – Waszyngton zawiesił wpłatę narodowej składki do budżetu WHO tylko po to, żeby odwrócić uwagę Amerykanów od nieefektywnych działań epidemicznych Białego Domu – tak oficjalne stanowisko Pekinu wyjaśnił profesor Uniwersytetu Szanghajskiego ShenDingli.

Jak wynika z wypowiedzi eksperta, chińska propagandy przedstawia wydarzenie jako konsekwencję amerykańskiego niezrozumienia dla trudnej sytuacji globalnej. – Relacje pomiędzy USA i Chinami uległy kolejnemu pogorszeniu, co wywołuje nasilone obawy, że przyszłość będzie jeszcze gorsza – wnioskuje gazeta z Hongkongu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Tęczowa dyktatura na horyzoncie

„Free to love, free to be: the EU’s new LGBTIQ+ strategy”, bo tak nazywa się ten dokument to przepis...

Przeczytaj jeszcze to!