INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:31 | poniedziałek | 20.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Najsłynniejszy polski krzyż

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

19 sierpnia 1901 r.

Ten krzyż to symbol. Tatr. Wiary górali. Poświęcenia. Polski. Nawet Niemcy i stalinowcy nie odważyli się podnieść na niego ręki

- reklama -

Na pomysł wpadł zakopiański proboszcz ks. Kazimierz Kaszelewski. Przekonał parafian do uczczenia 1900 „urodzin” Chrystusa poprzez postawienie w górach krzyża. Tak dużego, żeby był widoczny z Zakopanego. Wybrano Giewont, bo tę górę jako pierwszą widzą podróżni przybywający do stolicy Tatr. Aby się przekonać, jakiej wysokości będzie potrzebny krzyż, by był widoczny z Zakopanego, zrobiono próbę: z dwóch długich żerdzi zabranych z szałasu zbito krzyż o wysokości 10,5 m. Był widoczny. Metalowy krzyż w elementach wykonała fabryka Góreckiego w Krakowie. Koleją przywieziono je do Zakopanego.

400 żelaznych elementów krzyża o łącznej wadze 1819 kilogramów (według innych źródeł o wadze 1978 kg), zostało podwiezionych 18 wozami konnymi na Halę Kondratową.  Stamtąd 500 osób wniosło je na szczyt Giewontu. Oprócz metalowych elementów górale wnieśli jeszcze 400 kg cementu i 200 płóciennych konewek wody, pochodzącej ze źródła pod Kondracką Przełęczą. Montaż krzyża na szczycie góry trwał 6 dni. Krzyż zmontowało 6 górali i pracownicy Góreckiego pod jego osobistym nadzorem.

Krzyż ma wysokość 17,5 m, z czego 2,5 m jest wkopane w skały, ramię poprzeczne ma długość 5,5 m. Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się napis: Jesu Christo Deo, restitutæ per ipsum salutis MCM (łac. Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia) . 19 sierpnia 1901 r. ks. kanonik kanclerz Bandurski z Krakowa podczas mszy na Giewoncie, w której uczestniczyło ok. 300 osób, poświęcił krzyż.

- reklama -

Symbol

Krzyż z Giewontu stał się symbolem Tatr. Nikt. Nawet Niemcy w czasie okupacji, stalinowcy i komuniści po wojnie, nie odważył się podjąć próby jego demontażu. W 1975 r. dokonano renowacji krzyża. Młodzież pod nadzorem ks. proboszcza Władysława Curzydły wyniosła z Hali Kondratowej na szczyt Wielkiego Giewontu 1200 kg piasku, 200 kg cementu oraz wodę do betonu. Betonem wypełniono wyrwę pod krzyżem i wzmocniono skały szczytu, sklejając je. Alpinista Krzysztof Szafrański pomalował konstrukcję krzyża na seledynowo, zabezpieczając ją przed korozją. W 1994 r. krakowska firma dokonująca remontu szlaku turystycznego (100 m łańcuchów, klamry, stopnie) odmalowała krzyż. Aby ustabilizować kopułę szczytową zamontowała 14 stalowych kotew wpuszczonych w skałę na głębokość 1 m, a luźne fragmenty skał sklejono specjalnym mineralnym klejem. W 2000 roku zamontowano na krzyżu witraż z Chrystusem miłosiernym i napisem „Jezu ufam Tobie”. W czerwcu i lipcu 2009 r. przeprowadzono kolejny remont krzyża.

Giewont stanowi jedną z najbardziej uczęszczanych gór w Polsce, a do krzyża wchodzą stale pielgrzymki. Pamiętać jednak trzeba, że ze względu na wysokość i ukształtowanie Giewontu przebywanie na tej górze w czasie burzy jest bardzo niebezpieczne. Także krzyż – wysoki i żelazny przyciąga pioruny. 19 sierpnia 1937 r. podczas pielgrzymki z okazji rocznicy poświęcenia krzyża, rozpętała się burza, podczas której w wyniku uderzenia piorunem zginęły 4 osoby, a 13 zostało porażonych (łącznie było 130 osób poranionych i kontuzjowanych). Największy wypadek zdarzył się 22 sierpnia 2019 r., kiedy pomimo ostrzeżeń przed burzami, na szczycie przebywało bardzo dużo osób. Burza rozpętała się nagle, a w wyniku uderzenia piorunem zginęły 4 osoby (w tym dwoje dzieci), a blisko 100 zostało porażonych. Ratownicy TOPR wciąż przypominają, że w razie zbliżającej się burzy należy bezwzględnie zejść ze szczytu.

- reklama -

Repliki i ataki

6 września 2007 krzyż został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Od 2007 roku replika krzyża, Bałtycki Krzyż Nadziei, stoi w Pustkowie nad Bałtykiem. Kolejna kopia stoi na polach lednickich. W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 replika krzyża na Giewoncie została postawiona w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku (krzyż milenijny).

I tylko Jan Hartman, znany z popierania kazirodztwa profesor UJ żydowskiego pochodzenia, w 2019 r. zażądał na Twitterze usunięcia krzyża z Giewontu. „Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu!”, napisał. Internauci zaproponowali mu, żeby pojechał do Zakopanego i powiedział to góralom. Hartmanowi na to odwagi nie wystarczyło.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx