UE pozywa Wielką Brytanię za naruszenia warunków brexitu

0
292
Boris Johnson. Fot. Facebook
Boris Johnson. Fot. Facebook

Bruksela powiadomiła oficjalnie Londyn o wszczęciu postępowania sądowego z tytułu naruszenia przez Wielką Brytanię warunków brexitu.

Jak poinformowała agencja Reutera, cytując Ursulę von der Leyen, Unia Europejska będzie się sądziła z Wielką Brytanią, ponieważ Londyn nie dotrzymał własnych zobowiązań prawnych.

Brytyjski rząd miał do 30 września usunąć z umowy separacyjnej sprzeczności, które uniemożliwiają UE praktyczny rozwód ze Zjednoczonym Królestwem.

– Jednostronna próba zmiany treści umowy pomiędzy UE i Wielką Brytanią oznacza, że Londyn odmawia faktycznie partnerskiej współpracy – podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

Reuter przypomina, że jeśli brytyjski parlament zaakceptuje umowę bez poprawek, Londyn będzie mógł faktycznie ignorować niewygodne dla siebie zapisy. Dotyczy to szczególnie kompromisu w sprawie kwot rybackich czy warunków dostępu Północnej Irlandii do unijnego rynku.

Ostatnia kwestia jest dla Brukseli niezwykle ważna, ze względu na plan nałożenia ceł i podatków na wszystkie towary pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa, które trafią przez Północną Irlandię do UE.

- reklama -
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze