INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:43 | poniedziałek | 23.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Szokujące dane! W Azji Południowej wywołany pandemią kryzys mógł spowodować śmierć setek tysięcy dzieci!

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 maja

Świątynia sztuki zamiast świątyni Ducha Świętego  

Poniedziałek, 23 maja 1892 r. Zbudowany jeszcze w średniowieczu kościół u progu XX w. musiał ustąpić miejsca świątyni sztuki. Człowiekiem, który się z tym nie...

Koniecznie przeczytaj

W krajach Azji Południowej wywołane pandemią koronawirusa utrudnienia w dostępie do podstawowych świadczeń medycznych mogły się przyczynić do śmierci 228 tys. dzieci i 11 tys. matek w 2020 r. – wynika z ogłoszonego w środę raportu UNICEF.

Raport przygotowany we współpracy m.in. ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i skupiający się na sześciu najludniejszych krajach regionu – Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Afganistanie, Nepalu i Sri Lance – przypomina, że z powodu pandemii zamknięto wiele ośrodków zdrowia i wstrzymano programy pomocy żywnościowej.

- reklama -

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom) szacuje, że w omawianym regionie te zakłócenia mogły się przyczynić do dodatkowych 228 tys. zgonów dzieci poniżej 5 lat i dodatkowych 11 tys. zgonów kobiet w okresie okołoporodowym. Wśród młodzieży o 6 tys. zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych malarią, gruźlicą, AIDS i durem brzusznym.

Liczba dzieci leczonych z ciężkiego niedożywienia w Nepalu i Bangladeszu spadła o 80 proc., a w Pakistanie i Indiach pandemia spowodowała poważny spadek liczby prowadzonych wśród dzieci szczepień – wylicza dokument.

“Upadek tych podstawowych usług medycznych miał niszczący wpływ na zdrowie i dostęp do jedzenia najuboższych rodzin” – podkreślił regionalny dyrektor UNICEF George Laryea-Adjei. “To absolutnie kluczowe, by w pełni przywrócić te usługi rozpaczliwie ich potrzebującym matkom i dzieciom” – dodał.

- reklama -

Z powodu pandemii około 420 mln dzieci w Azji Południowej musiało przerwać naukę, około 9 mln z nich już nigdy nie wróci do szkoły – zaznacza się również w dokumencie. Uzupełniono, że biorąc pod uwagę kontekst kulturowy regionu, może się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw zawieranych przez dzieci, a także do 400 tys. dodatkowych ciąż u nastolatek, jak również większej śmiertelności okołoporodowej.

Raport zwraca też uwagę na rosnące w regionie z powodu pandemii bezrobocie i ubóstwo, które przyczyniają się do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia jego mieszkańców. Dokument wzywa do wzmocnienia łańcuchów dostaw i logistyki, co umożliwiłoby działanie podstawowych usług medycznych i programów żywnościowych. Podkreśla też konieczność wyposażenia placówek medycznych w niezbędny sprzęt ochronny, by potrzebujący pomocy mogli z niej bezpiecznie korzystać podczas pandemii.(PAP)

adj/ akl/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Nie będzie łyżwiarskich zawodów w Rosji

Rosja została wykluczona z zawodów łyżwiarskich. Teraz się dziwi i zapowiada poprzez swoich sportowców, że świat na kolanach będzie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x