INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:09 | piątek | 03.02.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Donbas za „Szpiegowo”

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

3 lutego

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

Rosyjski MSZ burzy się przeciwko przejęciu przez Polskę „Szpiegowa”. Ambasador Ukrainy proponuje – Donbas i Krym za „Szpiegowo”.

Kilka tygodni temu miasto Warszawa przejęło puste budynki przy ul. Sobieskiego 100, w których ongiś „stacjonowali” pracownicy położonej nieopodal najpierw sowieckiej, a potem rosyjskiej ambasady. Osiedle, nazwane przez warszawiaków „Szpiegowem” położone jest w atrakcyjnej lokalizacji i zdaniem ratusza idealnie nadaje się na zakwaterowanie w składających się na nie mieszkaniach uchodźców z Ukrainy, co byłoby jednocześnie „prztyczkiem w nos” Rosjanom mocno zdenerwowanym przejęciem budynków. Miasto chętnie wydzierżawiłoby budynki ambasadzie Ukrainy, żeby ta mogła sama decydować, kto w nich zamieszka. Rosję bowiem przejęcie przez Polskę opuszczonych budynków mocno zdenerwowało.

- reklama -

Polskie władze dosłownie zajęły nieruchomości dyplomatyczne w Warszawie. Są to działania władz polskich niezgodne z prawem. Działania strony polskiej są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego: zarówno dwustronnej umowy międzyrządowej, jak i Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych – oznajmiła Maria Zacharowa, rzecznika rosyjskiego MSZ, słynącego wszak z „przestrzegania” wszelkich konwencji.

Propozycja

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca jest zadowolony z propozycji, ale podkreśla, że formalne załatwienie sprawy wymaga czasu. – Złożyliśmy notę do MSZ. Jest zainteresowanie wydzierżawieniem tego obiektu przez Ambasadę Ukrainy w Polsce. Właścicielem tej posiadłości jest Skarb Państwa, nieruchomością zarządza miasto. Zgodę na zarządzanie osiedlem przez ambasadę musi wyrazić państwo. Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach dojdzie do tego formalnie – tłumaczył stacji RMF FM. Placówka chce zapoznać się dokładnie ze stanem budynków, ale sam ambasador ma też własną koncepcję. – Moja opinia jest taka, że chciałbym to zburzyć, wybudować od nowa nowoczesne budynki, które reprezentują współczesną Ukrainę, a nie radziecką, sowiecką epokę. To oznaczałoby, że coś zmieni się w ciągu kilku miesięcy, musimy zadbać o bezpieczeństwo. To jest najważniejsze. Są kolejne budynki, które należą do Ambasady Rosji, współpracujemy z prawnikami i zobaczymy, co jeszcze możemy przejąć – stwierdził ambasador Ukrainy w Polsce.

- reklama -

Trzeba przyznać – dość ciekawe podejście. To nie koniec. Odnosząc się do wypowiedzi Zachaerowej, ambasador Deszczyca zaproponował wymianę: – Oni [Rosjanie] niech dają nam Donbas i Krym, my wspólnie z Polakami oddamy wam „Szpiegowo” – zaproponował rosyjskiemu MSZ. Na razie nie dostał odpowiedzi.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
billy
22.04.2022 22:00

Ze jesteśmy państwem malo niepodległym to było widac juz od jakiegos czasu, ale nie spodziewalem sie ze majatkiem polskim i warunkami zwrotu szpiegowa Rosjanom zarzadza ambasador Ukrainy.Czy tu jeszcze jest POlska?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Źle się dzieje w domu Jandy – nic nie musi

Krystynie Jandzie i tak źle, i tak niedobrze. W teatrze – dobrze, bo ma pełną widownię i źle, bo...

Przeczytaj jeszcze to!

2
0
Podziel się z nami swoją opiniąx