INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

21:35 | wtorek | 28.11.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Dziesięć tysięcy procent marży na szczepionce i dwa miliardy w błoto

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

28 listopada

Cud czy świetna taktyka? A może jedno i drugie

18 listopada 1655 To był jeden z większych błędów Szwedów i zarazem jeden z bardziej znanych momentów historii Polski. Pomimo licznych wysiłków, nawet komuniści nie...

Koniecznie przeczytaj

Na jednej dawce szczepionki Pfizer uzyska marżę rzędu 10 tys. procent. Polska utopi w tych szczepionkach grube miliardy. Ile stracą inne kraje nie wiadomo. Powoli wiadomo, o co chodziło w pandemii.

Do czasu zakończenia pandemii przez Władimira Władimirowicza, najpopularniejszym słowem w tzw. „pierwszym świecie” było słowo: „szczepionki”. W zalewie propagandy nie miały szans przebić się najważniejsze pytania – o bezpieczeństwo preparatów dla życia i zdrowia ludzi, ich skuteczność, a także o… koszty i zarobki. W momencie wprowadzenia do sprzedaży i masowego składania zamówień, cena jednej dawki szczepionki Pfizera „wynegocjowana” przez Komisję Europejską wynosiła ok. 16 euro, zaś sama KE kazała się krajom Unii cieszyć ze swej „skuteczności”, bo trzykrotnie zbiła cenę w stosunku do żądanej przez Pfizer-BionTech, czyli połączone siły amerykańskiej i… niemieckiej firmy. A mowa o dawce szczepionki, która przecież była dwudawkowa, a obecnie dochodzi już do pięciu dawek. W dodatku Pfizer obiecał dostawę setek milionów dawek szczepionki, która miała być transportowana i przechowywana w bardzo specyficznych warunkach.

- reklama -

Rządowe strony w Polsce komunikowały, że „Po otrzymaniu zamrożonej szczepionki można ją przechowywać w temperaturze od -90°C do -60°C lub od 2°C do 8°. W czasie 12-miesięcznego okresu ważności nieotwarte fiolki można przechowywać i przewozić w temperaturze od 2°C do 8°C przez 10 tygodni”.  „Eksperci” powtarzali to bez mrugnięcia okiem. Szczepionki powinny być transportowane i przechowywane w temperaturze – 90 stopni albo 8 stopni. Maleńka różnica. Do opinii publicznej jakoś nie przebiły się głosy na temat tego, że jeśli szczepionka jest zaawansowana technologicznie i wymaga tak specyficznych warunków przechowywania, to jak możliwe jest, że Pfizer błyskawicznie przestawił/uruchomił linie produkcyjne, by wytwarzać ją niczym drażetki w fabryce cukierków. I ile go to kosztuje. A to też jest istotne.

Dziesięć tysięcy procent marży

Według The People’s Vaccine Alliance – koalicji ponad 100 organizacji działających na rzecz wyeliminowania nierówności w szczepionkach, koszt produkcji jednej dawki szczepionki Pfizera, to 1,18 USD.

- reklama -

Żeby było jeszcze ciekawiej, po ogłoszeniu w USA zakończenia stanu pandemii i wygaśnięciu kontraktów szczepionkowych, Pfizer ogłosił podniesienie cen na swój produkt. Szczepionkę będzie sprzedawał pod marką Comirnaty w cenie 110-130 USD za sztukę. Marża Pfizera wyniesie 10 000 procent.

Tymczasem zarówno w USA, jak i  w Europie, dziesiątki milionów dawek szczepionek trafiają właśnie “na śmietnik”. Unijna polityka zamówień szczepionek sprawiła, że kraje Unii zakontraktowały szczepionki w ilości grubo przekraczającej zapotrzebowanie. W tym gronie znalazła się także Polska. W dodatku kontrakt, który nas obowiązuje, nie przewiduje rezygnacji z zakupu bez zgody sprzedawcy. Innymi słowy – Polska szczepionek od Pfizera odbierać nie musi, ale musi za nie zapłacić. Co do centa. Rok temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z wojną na Ukrainie, Polska rezygnuje z dalszego zakupu szczepionek i zrywa umowę z Pfizerem, Sprawa miała być zakończona do końca maja 2022 roku. Minął rok, kontrakt nadal Polskę wiąże, a minister Niedzielski w liście otwartym prosi Pfizer, żeby zgodził się na rozwiązanie umowy. Pfizer nie ma ochoty tracić kolosalnych zysków, więc nie godzi się na żadne zmiany. A tymczasem zakupione dawki właśnie tracą ważność i trzeba ponieść kolejne koszty. Ich utylizacji.

Dwa miliardy w błoto

- reklama -

Według „Dziennika Gazety Prawnej” w Polsce może zostać niewykorzystanych nawet 90 mln dawek szczepionki przeciwko covidowi. Od dawna nie ma na nie chętnych i nie pomagają żadne kampanie społeczne. Zresztą od czasu wojny na Ukrainie, rząd musiał zaprzestać opowieści o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i w Polsce od roku praktycznie nikt nie zawraca sobie nim głowy. Ministerstwo Zdrowia zaś stosuje zasadę „ciszej nad tą trumną” i sprawy w ogóle nie porusza. Przyciśnięty pytaniami Radia Plus, Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu Adama Niedzielskiego, przyznał, że w magazynach zalega 20 mln dawek szczepionek „do wykorzystania”. Już w zeszłym roku polski rząd oferował je w prezencie innym państwom, ale nie znaleźli się żadni chętni. Andrusiewicz przyznał, że z zalegających po magazynach dawek szczepionek, milion, powinien być „raczej wykorzystany”. Resztę – trzeba będzie „zutylizować”. Innymi słowy – Polska wyrzuci do kosza 20 mln dawek. Rzecznik nie chciał powiedzieć, ile pieniędzy zostanie w ten sposób zmarnotrawionych. Powiedział, że średnio można liczyć po 100 zł od dawki. Innymi słowy – 2 miliardy złotych zostanie wyrzuconych do śmieci. Plus koszty utylizacji. To nie koniec, bo tylko Pfizer ma dostarczyć 65 milionów dawek szczepionki. Przy cenie 100 zł za dawkę, będzie nas to kosztowało 6,5 miliarda złotych. Które najprawdopodobniej pójdą w błoto, bo nikt nie ma już ochoty na szczepienia.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa-Maria
21.05.2023 18:54

Rządząca banda złoczyńców powinna za ten stan rzeczy odpowiedzieć. Ukraińców należało szczepić a których hordy ściągnęli do Polski bez badań, kwarantanny. Polacy wyjeżdzający z Polski podlegali ostrym rygorom sanitarnym, testy ,szczepienia. Niech więc Ukraińców szczepią

Armagedon
31.05.2023 11:34

Na pandemię ,szczepionki dopłaty covidowe czy za przestoje ten rząd wyrzucił w błoto lekką ręką w granicach400 mld.ale to może być nawet więcej.Zdajmy sobie sprawę jaka to jest skala to niemal 10-lat na 500+ dla rodzin.Tutaj mamy do tego jeszcze 200 tysięczną górę zgonów właściwie kuriozum na skalę świata.Przecież jak pamiętamy z mediów Armagedon był w Hiszpanii ,Włoszech,Brazylii,Indiach tymczasem ten prawdziwy zgotowali nam w Polsce

Łobywatel
05.06.2023 11:53

Ja bym złodziejami i bandytami ich nie nazywał. Po prostu ludzie zaradni, w domu sie nie przelewa…

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Danie z premiera, czyli historia Niderlandów

Oficjalnie holenderski przewoźnik wystawił Niemcom rachunek za transport 102 tys. Żydów. Niemcy, naród skrupulatny zapłacili im miliony guldenów.  Dopiero...

Przeczytaj jeszcze to!

4
0
Podziel się z nami swoją opiniąx