INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

02:37 | czwartek | 20.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosyjski wywiad oskarżony o zabójstwa żołnierzy NATO w Afganistanie

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Za zamachami na żołnierzy NATO w Afganistanie stoi rosyjski wywiad wojskowy. GRU opłaca terrorystów z ugrupowania Taliban, żeby zabijali Amerykanów i ich europejskich sojuszników. Do sponsorowania przez Rosję przyznali się schwytani zamachowcy, którzy ujawnili także kanały transferu pieniędzy od GRU.

„Rosyjski wywiad wojskowy płaci terrorystom związanym z ugrupowaniem Taliban za zabójstwa żołnierzy USA i europejskich państw NATO rozmieszczonych w Afganistanie”. Sensacyjną informację z powołaniem na źródła w amerykańskiej wspólnocie wywiadowczej opublikował „The New York Times”.
Według NYT amerykańskie służby specjalne wpadły na trop terrorystycznych powiązań GRU w 2019 r. Zdobyły dowody sponsorowania zamachów przez Moskwę od schwytanych terrorystów.

Podczas przesłuchań jeńcy z Talibanu przyznali się, że w zamian za kwoty przekazywane przez GRU zabijali amerykańskich i europejskich żołnierzy. Dokonywali zamachów terrorystycznych zgodnie z rosyjskimi instrukcjami, dotyczącymi czasu, miejsca i liczby osób, które miały zginąć.

- reklama -

NYT nie informuje jednak, czy zakonspirowani oficerowie GRU sterowali talibańskim terroryzmem wprost z Afganistanu, czy też spotykali się z przedstawicielami ugrupowania w krajach trzecich.

Jak ocenia dziennik, rosyjski sponsoring terroryzmu mógł stać za śmiercią 20 amerykańskich żołnierzy, którzy w ubiegłym roku zginęli w zamachach na terenie Afganistanu.

O tym, że informacje o współpracy terrorystycznej Kremla z Talibami świadczy fakt przekazania Donaldowi Trumpowi raportu amerykańskiego wywiadu. Po zapoznaniu się z jego treścią i dowodami prezydent USA zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

- reklama -

Zgodnie z nieoficjalnymi przeciekami z Białego Domu uzyskanymi przez redakcję NYT, prezydent Donald Trump rozważa cały wachlarz kroków odwetowych wobec Moskwy. Najłagodniejsze z nich przewidują różne formy protestu dyplomatycznego i kolejne zaostrzenie sankcji ekonomicznych oraz politycznych wobec Rosji.

Jak przypominają światowe agencje, choć prezydent USA nie dokonał wyboru konkretnych retorsji, Waszyngton intensyfikuje kampanię medialną na rzecz prawnomiędzynarodowego uznania Rosji za sponsora terroryzmu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Niedzielski musi odejść! Polacy chcą dymisji ministra zdrowia [SONDAŻ]

Instytut Badań Pollster sprawdził co Polacy myślą o ministrze zdrowia. Niemal połowa ankietowanych domaga się natychmiastowej dymisji Adama Niedzielskiego! Od...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x