INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

19:12 | czwartek | 07.07.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zniszczenie pomnika ukraińskich formacji SS „profanacją na tle rasowej nienawiści”

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

7 lipca

Gdy umarł król…

7 lipca 1572 r. Ostatni Jagiellon zmarł bezpotomnie w wieku 52 lat. Dla Królestwa była to prawdziwa tragedia. Kto wie, jak potoczyłby się losy Polski,...

Koniecznie przeczytaj

W Kanadzie nieznani sprawcy zamalowali pomnik ukraińskich żołnierzy SS. Policja wszczęła śledztwo z tytułu nienawiści rasowej i etnicznej.

– Nieznani sprawcy uszkodzili pomnik ukraińskich żołnierzy dywizji SS „Galizien”, spoczywających na cmentarzu kanadyjskiego miasta Oakville” – informują ukraińskie media. Ktoś napisał na tablicy pamiątkowej: „Nazi war monument”, czyli: Nazistowski pomnik wojenny.

Zarząd cmentarza zgłosił incydent policji. Kanadyjscy stróże prawa wszczęli śledztwo z tytułu: „nienawiści rasowej i etnicznej”. Zgodnie z oficjalny komunikatem władz Oakville (prowincja Ontario): „zachodziło podejrzenie przestępstwa dokonanego z pobudek nienawiści do narodu ukraińskiego, a w szczególności do Ukraińców pochowanych na miejskim cmentarzu”.

- reklama -

Władze miejskie i policja znalazły się w ogniu krytyki historyków, znających dzieje ukraińskiej 14 dywizji SS „Galizien”. Obie instytucje zostały zmuszone do publikacji sprostowania. W kolejnym oświadczeniu czytamy: – Na żadnym etapie dochodzenia policja nie wychodziła z założenia, że grupą przeciwko której powstał napis byli naziści.

Jak wyjaśniły władze prowincji Ontario, chodzi jedynie o profanację legalnie istniejącego pomnika cmentarnego.

Dla przypomnienia. Podczas procesu zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze, SS zostało uznane za formację zbrodniczą z powodu udziału w nazistowskim ludobójstwie II wojny światowej.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Niemcy. Pierwsze koty… do pudła?

Jak Niemcy wprowadzają prawo, to nie żartują. Przekonał się o tym kot z Walldorf ukarany właśnie grzywną w kwocie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx