INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:29 | piątek | 24.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Szykuje się prawdziwy przełom! Białoruska opozycja przygotowuje się do przejęcia władzy

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Białoruskie siły opozycyjne tworzą Radę Koordynacyjną do spraw przejęcia władzy od Aleksandra Łukaszenki. Na wstępnej liście autorytetów znalazło się 36 nazwisk, w tym laureatka Nagrody Nobla Swietłana Aleksiejewa. Rada ma uzgodnić z dyktatorem sposób pokojowego przekazania steru rządów.

– Białoruska opozycja opublikowała wstępną listę działaczy obywatelskich i autorytetów z różnych dziedzin życia, które wejdą do powołanej w poniedziałek Rady Koordynacyjnej – informuje opozycja w Facebooku.

Jak oświadczyła liderka protestów Swietłana Cichanouska: – Uwzględniając wydarzenia zachodzące w kraju i konieczność przywrócenia praworządności inicjuję utworzenie Rady Koordynacyjnej w celu przeprowadzenia transferu władzy.

- reklama -

Do Rady mogą zgłaszać się przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, szanowani i zasłużeni Białorusini oraz profesjonaliści. Jednocześnie doradcy liderki opozycji wyjaśnili, że Rada nie stawia przed sobą celów politycznych.

– Chcemy wspólnie stworzyć mechanizmy bezpiecznego i pokojowego przekazania władzy – powiedział przedstawiciel sztabu wyborczego Cichanouskiej.

Jak informuje Facebook, do Rady zakwalifikowano wstępnie 36 nazwisk. Zgodę na udział w pracach wyrazili, m.in. laureatka Nagrody Nobla pisarka Swietłana Aleksiejewa, przewodniczący Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiesna” Aleś Bielacki, a także znani dziennikarze, biznesmeni i lokalni działacze społeczni.

- reklama -

Opozycja pragnie maksymalnego rozszerzenia składu Rady Koordynacyjnej, tak aby reprezentowała cały przekrój białoruskiego społeczeństwa.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Netanjahu cały w strachu

Jedni nie mogą nie mogą strzelać, inni mogą. Międzynarodowy Trybunał Karny jednych może sądzić, innych - za takie same...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx