INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:00 | poniedziałek | 27.03.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosyjski opozycjonista ofiarą broni chemicznej „Nowiczok”?

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 marca

Śmierć prawie przed ołtarzem

Tragiczna pomyłka? Ofiara intrygi? Różnicy poglądów? Osiemdziesiąt lat temu w kościelnej kruchcie wileńskiego kościoła zginął Czesław Ancerewicz. Większość urodzonych po wojnie Polaków całkowicie pomija jeden...

Koniecznie przeczytaj

Niemieccy lekarze zwrócili się o konsultacje do bułgarskich kolegów. Symptomy otrucia Aleksieja Nawalnego są uderzająco podobne do tych, które miał bułgarski handlarz bronią, otruty przez GRU środkiem „Nowiczok”.

– Berlińscy lekarze walczący o życie Aleksieja Nawalnego zwrócili się z pytaniami do bułgarskich kolegów – informuje tygodnik „Der Spiegel”. Powodem konsultacji jest uderzające podobieństwo symptomów wykazywanych przez rosyjskiego opozycjonistę do objawów Jemeliana Gebrewa.

W kwietniu 2015 r. bułgarski handlarz bronią padł ofiarą zamachu rosyjskiego wywiadu wojskowego. Kilerzy GRU otruli bułgarskiego konkurenta środkiem „Nowiczok”. Gabrew poczuł się źle w jednej z sofijskich restauracji po wypiciu wody w czasie spotkania z partnerami biznesowymi.

- reklama -

W związku z tym, jak ustalił „Der Spiegel” oraz międzynarodowa grupa śledcza Bellingcat, Nawalny mógł paść ofiarą toksyny z grupy organicznych fosfatów. Zalicza się do niej bojowe środki paraliżujące układ nerwowy, takie jak zarin.

„Der Spiegel” przypomina, że po upadku III Rzeszy prace nad organicznymi fosfatami przejął i kontynuował ZSRR. W latach 70. XX w. w sowieckich laboratoriach wojskowych udało się opracować silniejsze trujące środki bojowe, z których w latach 80. XX w. wyodrębniono „Nowiczok”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Arkansas na drodze do normalności

Kolejny stan USA wprowadza prawo chroniące dzieci i młodzież przed szaleństwem ideologii LGBT. Na szczęście dla Amerykanów, kwestie te...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx