INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

13:49 | poniedziałek | 16.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Paryż nie opustoszał w pierwszy wieczór po wprowadzeniu godziny policyjnej

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Święty Andrzej Bobola – męczennik i patron Polski

Środa, 16 maja 1657 UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści! Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną...

Koniecznie przeczytaj

Gdy we wtorek o godzinie 20 w Paryżu zaczęła obowiązywać godzina policyjna, miasto bynajmniej nie opustoszało. Wiele osób, z różnych przyczyn albo i bez przyczyny, chodziło po ulicach.

Wieczorem, o godzinie 21, autobusy były mniej więcej tak samo przepełnione, jak o 9 rano. Pasażerami linii 60, łączącej rogatkę Montmartre z cmentarzem Père-Lachaise, byli głównie pracownicy sklepów, którzy pracowali do 20.

- reklama -

Nie brakło przechodniów na avenue de la Vilette. Przeważająca większość z nich pochodziła z Afryki.

Z Wybrzeża Kości Słoniowej przyjechał spotkany przed japońską restauracją Petit Naka, dwudziestoletni Suliman, dostawca jedzenia. “Mam na całą noc” – powiedział PAP – “pełno jest zamówień, ludzie odbijają sobie brak restauracji”.

Zapytany, jak odbywają się kontrole policyjne, odparł, że jeszcze nie spotkał żadnego patrolu. “Na ogół dają nam spokój i nie żądają zaświadczeń” – dodał nawiązując do obowiązujących do poniedziałku, własnoręcznie przepisywanych, wypełnianych lub załadowywanych na telefon, zaświadczeń z powodem i godziną wyjścia.

- reklama -

O godzinie 22 dwie panie spokojnie rozmawiające przed otwartym autem, na pytanie, co robią o tej porze na ulicy, pokazały na szyld sklepu z czekoladą. “Dopiero podliczyliśmy kasę” – zaśmiała się jedna z nich. Zapytana o zaświadczenie, wskazała na sąsiednią bramę – “myślę, że taki dystans mogę przebyć bez formalności”. Natomiast właścicielka samochodu wyjęła telefon – “jest, jest tu” – zapewniła.

Zaczepiony na place de Fetes, czyli placu Zabaw, student szkoły filmowej Vincent aż się żachnął. “Wyszedłem się trochę przewietrzyć, zupełnie zapomniałem, że wprowadzili godzinę policyjną. Już wracam do domu” – zapewnił i zrobił w tył zwrot. Odwrócił się po kilku krokach i krzyknął: “Polański jest moim ulubionym reżyserem”.

Na ulicy Compans, młody mężczyzna, który wysiadł z samochodu by złapać pakunek zrzucony z okna na drugim piętrze, powiedział, że na imię ma Stephane. “Czy ma zaświadczenie?” – “W popłochu tu przyjechałem do szwagierki, bo zabrakło nam pieluch dla dziecka. Nie myślałem o zaświadczeniach”. „Nie boi się pan policjantów” – w odpowiedzi Stephane zrobił gest, którego zrozumienie nie wymaga znajomości francuskiego.

- reklama -

“Nie będę pokazywał żadnych ausweisów” – z oburzeniem wykrzyknął Jean-Dominique Rivault, który przestawił się jako emerytowany dyrektor agencji bankowej. Przechadzał się z psem, co jest mimo godziny policyjnej dozwolone, ale wymaga nowej wersji zaświadczenia, która w poniedziałek o północy pojawiła się na stronie francuskiego MSW.

Przed ogrodzeniem Buttes Chaumont, jednego z największych i najbardziej malowniczych parków Paryża, czwórka mężczyzn, korzystając z jasnego ulicznego oświetlenia, jak gdyby nigdy nic grała w petanque, czyli w kule. Na wspomnienie o godzinie policyjnej tylko się roześmieli. “Nie obawiacie się 135 euro grzywny?” – “Gliniarze są sympatyczni” – odpowiedział jeden z nich.

Dwaj policjanci wychodzący z komisariatu w 19. dzielnicy, o dokumenty zapytali wysłannika PAP dopiero, gdy zatrzymał ich mówiąc, że jest dziennikarzem. Na pytanie, czy zamierzają spisywać nieprzestrzegających godziny policyjnej, odpowiedzieli w sposób podlegający interpretacji: “Niech pan wyjdzie bez legitymacji prasowej, to pan zobaczy”. (PAP)

llew/ sp/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Amerykańskie szkoły ograniczają promocję ideologii LGBT

Środowiska LGBTQitd oraz lewackie kipią z oburzenia – kolejne amerykańskie szkoły usuwają ze swoich bibliotek „literaturę” promującą homoseksualizm i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x