INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

14:24 | poniedziałek | 16.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Belgia: kontrole policji pod kościołami

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Święty Andrzej Bobola – męczennik i patron Polski

Środa, 16 maja 1657 UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści! Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną...

Koniecznie przeczytaj

W Belgii, pomimo apeli wiernych, księży i biskupów do władz kraju, nadal w kościołach może przebywać maksymalnie 15 osób bez względu na powierzchnię budynku. “Niejednokrotnie mieliśmy kontrole policji” – mówi PAP o. Damian Kopytto, Koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.

Jak powiedział PAP, w ubiegłym tygodniu biskupi Kościoła Katolickiego, ale też przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich, wspólnot żydowskich i muzułmańskich wysłali wspólną petycję do władz belgijskich o zwiększenie limitów osób w świątyniach, tak żeby jedna osoba przypadała na 10 m kw.

- reklama -

“Rząd tego w ogóle nie wziął pod uwagę. Bardzo utrudnia nam to prowadzenie duszpasterstwa, chociażby przygotowanie dzieci do pierwszej komunii świętej. Warto dodać, że kościoły są przygotowane, jeśli chodzi wymogi sanitarne” – mówi ojciec Kopytto dodając, że jednocześnie w kraju tysiące osób przewijają się codziennie przez sklepy.

Jak mówi, obecnie policja przyjeżdża pod polonijne kościoły i liczy, ile osób wzięło udział w mszy. “Niejednokrotnie mieliśmy kontrole” – dodaje.

O. Kopytto, który należy do misjonarzy Oblatów, podkreśla, że wierni, księża i biskupi nie będą się poddawali i nadal będą kierowali apele do władz nalegając na zwiększenie możliwej liczby wiernych w publicznych celebracjach liturgicznych.

- reklama -

Oblaci zdecydowali zwiększyć liczbę mszy świętych w tygodniu i niedziele we wszystkich polonijnych kościołach w Brukseli i w Leuven.

“Odprawiamy 32 msze tygodniowo, w tym 18 w niedziele w języku polskim w stolicy Belgii i Leuven. To więcej, niż odprawianych jest obecnie w języku francuskim. To daje nam jakąś minimalną satysfakcję, żeby chociaż część wiernych mogła przyjść na mszę świętą. Uruchomiliśmy specjalną platformę z rejestracją miejsc na celebracje liturgiczne. Na dzień dzisiejszy pierwsze wolne miejsca można znaleźć dopiero 16 lutego” – wskazał.

Liczba osób, które mogą na raz przebywać w sklepach, jest obecnie w Belgii przeliczana na podstawie metrażu. W przypadku wielkich marketów może to być nawet 550 osób.

- reklama -

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ zm/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Amerykańskie szkoły ograniczają promocję ideologii LGBT

Środowiska LGBTQitd oraz lewackie kipią z oburzenia – kolejne amerykańskie szkoły usuwają ze swoich bibliotek „literaturę” promującą homoseksualizm i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x