INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

01:18 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Prezydent Macron chce, aby UE i USA przekazały Afryce 5 proc. szczepionek

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w czwartek pozostałe kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone do oddania do pięciu procent ich obecnych zapasów szczepionek przeciwko koronawirusowi krajom rozwijającym się w Afryce.

Ostrzegł przy tym, że biedniejsze kraje płacą “astronomiczne sumy” za szczepionki zakupione na Zachodzie.

- reklama -

Prezydent Macron powiedział, że obecna nierówna dystrybucja szczepionek oznacza “bezprecedensowe przyspieszenie globalnych nierówności” i ostrzegł, że niektóre kraje są obciążane dwu- lub trzykrotnie wyższą ceną w porównaniu do tej, jaką płaci Unia Europejska za szczepionki.

Komentarze prezydenta Francji pojawiły się po tym, jak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił “szalenie nierówną i niesprawiedliwą” globalną dystrybucję szczepionek wskazując, że 75 procent wszystkich dotychczasowych szczepień odbyło się tylko w 10 krajach.

Guterres podkreślił, że bogate kraje, takie jak Wielka Brytania i Kanada, zamówiły wystarczającą ilość dawek, aby zaszczepić swoje populacje więcej niż raz. Z drugiej strony, wiele krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej ma niewystarczające ilości preparatu, aby choć raz zaszczepić wszystkich swoich obywateli.

- reklama -

Emmanuel Macron powiedział, że brak równowagi w dostępie do szczepionek może podsycić “wojnę o wpływy”. Przywołał przy tym rolę odgrywaną przez Chiny i Rosję w oferowaniu własnych szczepionek krajom, borykającym się z lukami w dostawach.

“Nie mówimy o natychmiastowych miliardach dawek, ani o miliardach euro. Chodzi o znacznie szybsze przydzielenie krajom w Afryce 4-5 procent dawek, które mamy” – powiedział. (PAP)

zm/ tebe/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx