INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

03:15 | czwartek | 20.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Pięć krajów UE apeluje o szczyt unijny ws. dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Szefowie rządów Austrii, Słowenii, Czech, Łotwy i Bułgarii we wspólnym liście do przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej zaapelowali o jak najszybsze zorganizowanie unijnego szczytu na temat dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19 wśród państw UE.

List do Charles’a Michela oraz Ursuli von der Leyen został wysłany w piątek i opublikowany przez austriackie media w sobotę. Poinformował o nim na Twitterze kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

- reklama -

Szefowie rządów pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej wezwali Michela do “do jak najszybszego omówienia sprawy (dystrybucji szczepionek) w gronie przywódców” krajów unijnych.

“W ostatnich dniach odkryliśmy, że dostawy dawek szczepionek przez firmy farmaceutyczne do poszczególnych krajów członkowskich UE nie są realizowane na równych zasadach, według klucza proporcjonalności do populacji” – napisano. Jak dodano, jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, pojawią się “ogromne dysproporcje pomiędzy członkami (UE)”, co “byłoby sprzeczne nie tylko z naszym porozumieniem (w sprawie wspólnych zakupów szczepionek – PAP), ale także z duchem europejskiej solidarności”.

W piątek szef austriackiego rządu powiedział, że szczepionki przeciwko Covid-19 nie są dostarczane do krajów UE zgodnie z przyjętymi ustaleniami, proporcjonalnie do liczby ludności poszczególnych państw. Wskazał, że niektóre kraje – takie jak Malta, Dania i Holandia – dostały w stosunku do swojej populacji znacznie więcej dawek niż inne, takie jak Bułgaria czy Chorwacja.

- reklama -

Według niego te nierówności w dystrybucji wynikają z powstania wewnątrz UE szczepionkowego “bazaru”, na którym zawierano dodatkowe porozumienia między krajami członkowskimi, a firmami farmaceutycznymi.

W piątek Komisja Europejska odrzuciła te zarzuty, a austriackie ministerstwo zdrowia uznało rozmowy na temat szczepionek oraz ich dostaw za “przejrzyste”. Partie opozycyjne w Austrii oskarżyły Kurza o próbę przerzucenia winy za powolne tempo szczepień na Unię.(PAP)

skib/ akl/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Działacze LGBT zebrali ponad 5 tys. złotych dla krowy, która czuje się bykiem. Ekspert: Rolnik dobrze zarobił na debilach

Lewicowi działacze zbierają pieniądze, aby wykupić krowę, która czuje się bykiem. Prezes zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x