INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:38 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Johnson: indyjski wariant zagrożeniem dla planu znoszenia restrykcji

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Nekropolia narodowa

20 maja 1792 r. Najsłynniejszy cmentarz w Polsce ma powierzchnię porównywalną z powierzchnią Watykanu. Na przestrzeni ponad 200 lat dzielił tragiczne losy Warszawy i jej...

Koniecznie przeczytaj

Zaplanowany na poniedziałek trzeci etap znoszenia restrykcji w Anglii się nie zmienia, ale indyjski wariant koronawirusa stanowi zagrożenie dla kolejnego etapu, który ma się zacząć 21 czerwca – przyznał w piątek po południu brytyjski premier Boris Johnson.

“Na tym etapie istnieje kilka ważnych niewiadomych. Uważamy, że ta odmiana jest bardziej podatna na przenoszenie niż poprzednia – innymi słowy, łatwiej przechodzi z człowieka na człowieka – ale nie wiemy, o ile. Powiedziano mi, że jeśli jest on tylko nieznacznie bardziej przenaszalny, możemy kontynuować mniej więcej zgodnie z planem. Ale jeśli wirus jest znacznie bardziej przenaszalny, prawdopodobnie staniemy przed trudnymi wyborami” – mówił Johnson na konferencji prasowej.

- reklama -

W czwartek rządowa agencja Public Health England (PHE) podała, że dotychczas w Wielkiej Brytanii wykryto jednak 1313 przypadków zakażenia indyjskim wariantem, co oznacza, że ich liczba szybko się zwiększa, bo tydzień wcześniej było ich 520, a dwa tygodnie wcześniej – 202. Z kolei w piątek poinformowano o pierwszych czterech zarejestrowanych zgonach osób, u których wykryto indyjski wariant wirusa.

Johnson powiedział, że obecnie nic nie wskazuje, by ten wzrost liczby przypadków miał przełożyć się na niemożliwą do opanowania presję na służbę zdrowia i dotyczy to także Boltonu, gdzie nastąpił największy wzrost przypadków indyjskiego wariantu. “Nie uważam, byśmy na podstawie obecnych dowodów musieli opóźnić mapę drogową i będziemy kontynuować nasz plan przejścia w Anglii do etapu 3 od poniedziałku” – oświadczył. Zastrzegł jednak: “Ale muszę być szczery, że może to poważnie zakłócić nasze postępy i utrudnić przejście do etapu 4 w czerwcu i muszę jeszcze raz podkreślić, że zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo”.

W związku z zagrożeniem powodowanym przez indyjski wariant, w przypadku osób powyżej 50. roku życia oraz tych, które z powodu innych chorób są szczególnie podatne, skrócony zostanie okres pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 z 12 do ośmiu tygodni. Ponadto przyspieszone zostanie podawanie pierwszych dawek tym osobom powyżej 40. roku życia, które jeszcze ich nie otrzymały.

- reklama -

Johnson powiedział, że nie ma na razie dowodów, by indyjski wariant był bardziej odporny na obecne szczepionki i nie uważa, by przejście do czwartego etapu w czerwcu było niemożliwym, ale podkreślił, że trzeba realistycznie brać pod uwagę możliwość opóźnień.

Tymczasem krótko przed konferencją Johnsona szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon ogłosiła, że nie tylko w regionie Moray w północno-wschodniej części kraju, ale także w największym szkockim mieście Glasgow, utrzymane zostaną restrykcje na poziomie 3. Od poniedziałku na niemal całym obszarze Szkocji poziom restrykcji zostanie obniżony do 2 (w skali 0-4), z wyjątkiem wysp, gdzie od razu spadnie on do poziomu 1. Sturgeon już wcześniej wskazywała, że w Moray najprawdopodobniej utrzymany zostanie poziom 3, natomiast żadnych sugestii co do Glasgow dotychczas nie było.

W piątek podano, że w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 2193 zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 17 zgonów z powodu Covid-19. To oznacza, że bilans zakażeń z ostatnich siedmiu dni wynosi niespełna 15,8 tys. – o 9,4 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu – a bilans zgonów – 70, co jest spadkiem o 13,6 proc. w stosunku do poprzednich siedmiu dni. Natomiast od początku pandemii wykryto już prawie 4,45 mln zakażeń, przez które zmarło 127 668 osób.

- reklama -

Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki dostało ponad 36,1 mln osób (68,6 proc. dorosłych mieszkańców kraju), a drugą – ponad 19,3 mln (36,7 proc. dorosłych).

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kib/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Włochy planują dla Ukrainy nową Jałtę

Na Ukrainie leje się krew, a świat zamiast zakończyć wojnę stanowczymi decyzjami wobec Rosji, planuje drugą Jałtę. W roli...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x