INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:10 | czwartek | 18.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

To prawdziwa katastrofa! Pandemia przyczyną największego spadku PKB w Ameryce Łacińskiej od 120 lat!

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 sierpnia

Najpierw była Wanda

18 sierpnia 1906 r. Każdy słyszał o pięknej Krystynie Krahelskiej, żołnierce Armii Krajowej, autorce „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, która ciężko ranna pierwszego dnia Powstania,...

Koniecznie przeczytaj

Według raportu ogłoszonego pod koniec tygodnia przez Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL) pandemia koronawirusa spowodowała w regionie spadek PKB o 6,8 proc.

To najgłębsza recesja od 120 lat – oświadczyła Alicia Barcena, przewodnicząca CEPAL.

- reklama -

Międzynarodowe transakcje handlowe w regionie zmalały w ubiegłym roku o 56 miliardów dolarów w stosunku do roku poprzedniego. Z tytułu tych transakcji do regionu napłynęło tylko 105 480 milionów dolarów, co zbliżone jest do światowego poziomu strat z tego tytułu.

Niepewność na rynkach spowodowana kryzysem wywołanym przez pandemię, jak stwierdziła Alicia Barcena, doprowadziła do spadku zagranicznych inwestycji we wszystkich krajach regionu z wyjątkiem pięciu: Bahamów, Barbadosu, Ekwadoru, Paragwaju i Meksyku. Udział inwestycji zagranicznych w PKB Ameryki Łacińskiej wyniósł w 2020 roku zaledwie 2,5 proc., podczas gdy w całej poprzedniej dekadzie utrzymywał się na poziomie 3,5 proc.

Brazylia, do której przed wybuchem pandemii napływało najwięcej zagranicznych kapitałów inwestycyjnych, utraciła w 2020 roku aż 35,4 proc. swych dochodów z tego tytułu, podczas gdy Meksyk, druga gospodarka regionu, zwiększył je o 6,6 proc.

- reklama -

Dramatycznie przedstawiają się ekonomiczne następstwa pandemii w Ameryce Środkowej: ogółem we wszystkich krajach tego regionu wpływy z gospodarki skurczyły się przeciętnie o 89,4 proc. – stwierdza raport. Tymczasem w krajach karaibskich straty te były wielokrotnie mniejsze i wyniosły 25,5 proc.

Raport zwraca też uwagę na „zasadnicze zmiany na mapie inwestycji zagranicznych w Ameryce Łacińskiej”.

Udział kapitałów inwestycyjnych napływających z Europy zmalał do 38 proc., podczas gdy inwestycje pochodzące z USA wzrosły o 10 punktów procentowych i wynoszą obecnie w regionie 37 procent wszystkich inwestycji w Ameryce Łacińskiej.

- reklama -

Raport sygnalizuje także jedną z najważniejszych nowych tendencji w dziedzinie inwestycji w regionie: Chiny stają się coraz ważniejszym graczem w Ameryce Łacińskiej, działając poprzez tworzenie spółek z miejscowym kapitałem i zakup całych przedsiębiorstw. Podczas gdy ich udział w gospodarce regionu w latach 2005 – 2009 wynosił zaledwie 1,7 proc., to w latach 2015 – 2019 wzrósł, zwłaszcza dzięki inwestycjom w sektorze zielonej energii, transportu oraz informatyki – do 16,3 proc.

Według prognoz CEPALU, „panorama gospodarki światowej pozostanie niezwykle złożona również w 2021 roku, w którym oczekuje się wzrostu inwestycji o 10 do 15 procent, jednak perspektywy przedstawiają się mniej optymistycznie dla Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów”. (PAP)

Ik/ tebe/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

 „Okrucieństwo losu” na o2.pl

Z cyklu: hit Internetu „Kobieta chciała mieć pamiątkę z wakacji. Los okazała się okrutny” głosi podpis pod zdjęciem blondynki w...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx