INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

01:18 | środa | 17.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Radioaktywny pożar we Francji. Ogień wybuchł na pokładzie atomowego okrętu podwodnego

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

17 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Przez 14 godzin francuscy strażacy gasili pożar atomowego okrętu podwodnego SSN Perle. Mimo że akcja zakończyła się sukcesem, specjaliści ostrzegają przed niebezpieczeństwem radioaktywnego wycieku.

14 godzin trwała w porcie Tulon akcja gaszenia francuskiego okrętu podwodnego SSN Perle o napędzie atomowym. O skali incydentu świadczy liczba „kilkuset” strażaków oraz 150 pracowników stoczni, którzy walczyli z pożarem.

Jak przypominają agencje, ogień wybuchł podczas planowanego remontu w trudno dostępnym przedziale atomowej jednostki. Francuskie ministerstwo obrony odmawia komentarzy na temat stopnia uszkodzenia okrętu i wielkości strat materialnych.

- reklama -

Tymczasem niezależni eksperci wojskowi oceniają, że uszkodzenia są bardzo poważne, ich usunięcie, podobnie jak remont całej jednostki będą długotrwałe i związane z olbrzymimi kosztami.

Najważniejsze jest pytanie o bezpieczeństwo radiacyjne. Ministerstwo obrony kategorycznie zaprzecza, aby pożar spowodował wyciek substancji radioaktywnych z płonącego okrętu.

Perle znajdował się w doku remontowym i na jego pokładzie nie było paliwa jądrowego ani innych obiektów radioaktywnych – informuje ministerstwo. Jak komentują media, pod nazwą „inne obiekty” francuska marynarka wojenna rozumie rakiety z głowicami jądrowymi, które są etatowym uzbrojeniem SSN Perle.

- reklama -

Niemniej jednak niezależni eksperci są odmiennego zdania. W przeciwieństwie do władz wojskowych republiki, ostrzegają przed możliwością przedostania się do atmosfery cząsteczek radioaktywnych z płonącej jednostki i skażeniem okolicznych terenów.

Jak cytuje ich opinię agencja AFP: „rekomendują dowództwu marynarki wojennej i lokalnym władzom, aby nie lekceważyły niebezpieczeństwa napromieniowania ratowników ani okolicznej ludności”.

Okręt podwodny SSN Perle o długości 76 metrów jest jedną z sześciu atomowych jednostek uderzeniowych marynarki wojennej. Okręt został zwodowany w 1993 r. i od lutego 2020 r. jest remontowany w porcie Tulonie, głównej bazie francuskiej floty.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

“MAUS” po raz drugi

Czyli Żydzi przedstawiani w palestyńskim podręczniku szkolnym jako „synowie świń”, to podżeganie do nienawiści, a Polacy przedstawiani w amerykańskim podręczniku (właściwie szkolnej...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx