INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

13:16 | poniedziałek | 16.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Izrael europejską alternatywą dla dostaw Gazpromu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Święty Andrzej Bobola – męczennik i patron Polski

Środa, 16 maja 1657 UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści! Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną...

Koniecznie przeczytaj

Izrael zaakceptował porozumienie gazowe z Unią Europejską. Jerozolima i Bruksela wybudują wspólnie gazociąg, który popłynie surowiec alternatywny dla paliwa rosyjskiego Gazpromu.

– Rząd Izraela zaakceptował projekt budowy gazociągu EastMed, którym surowiec popłynie do Europy – informuje agencja Reutera. W ten sposób Jerozolima stanie się jednym z głównych dostawców gazu, ograniczając obecność Gazpromu na europejskim rynku.

- reklama -

Rurociąg EastMed wybudowany na dnie Morza Śródziemnego umożliwi dostawy gazu z szelfu Izraela i Cypru do Grecji, Włoch oraz innych państw Europy. Szacunkowe koszty inwestycji to 6 mld dol. a termin zakończenia realizacji zaplanowano na 2025 r.

Zgodnie z projektem, rurociągiem popłynie 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie, z możliwością podwojenia przepustowości zależnie od europejskiego popytu. W związku z decyzją władz izraelskich Komisja Europejska przeznaczyła 35 mln euro na przygotowanie technicznego i ekonomicznego dokumentacji projektu.

– Porozumienie o budowie EastMed jest historyczną wiechą, przekształcającą Izrael w eksportera surowców – powiedział minister energetyki Yuval Steinitz, dodając, że dotychczas Jerozolima importowała gaz.

- reklama -

Agencja Reutera przypomina, że Izrael zagospodarowuje ogromne złoże Lewiatan, którego zasoby są oceniane na 621 mld metrów sześciennych paliwa. W grudniu 2017 r. Izrael, Cypr, Grecja i Włochy podpisały intencyjne porozumienie o budowie EastMed. Planowany gazociąg będzie miał 2 tys. km długości i połączy izraelski szelf z cypryjskim złożem Afrodyta (130 mld metrów sześciennych surowca).

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Amerykańskie szkoły ograniczają promocję ideologii LGBT

Środowiska LGBTQitd oraz lewackie kipią z oburzenia – kolejne amerykańskie szkoły usuwają ze swoich bibliotek „literaturę” promującą homoseksualizm i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x