INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

09:19 | środa | 18.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czarnek: wsparamy badania prowadzone w Polsce nad szczepionką przeciw COVID-19

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 maja

Zbrodnia niemiecko-ukraińska na polskiej wsi

Wtorek, 18 maja 1943 r. Najmłodsza ofiara tej zbrodni miała 2 miesiące, najstarsza 61 lat. Niemcy i Ukraińcy spalili żywcem mieszkańców polskiej wsi. Za to,...

Koniecznie przeczytaj

Polska nauka ciągle się rozwija. W ostatnim czasie przeznaczyliśmy 1 mld zł na podwyżki dla pracowników uczelni wyższych; 65 mln zł na nauczanie zdalne; ponad 172 mln zł na wsparcie kształcenia przyszłych kadr medycznych – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jak zaznaczył “wsparcie będzie dalej systematycznie kontynuowane”.

- reklama -

W przypadające 19 lutego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika święto Dnia Nauki Polskiej, ustanowione przez Sejm RP, szef MEiN w czasie konferencji prasowej wyraził radość, że “polska nauka ciągle się rozwija”. “Badania naukowe rozwijają nasz kraj, rozwijają nasze społeczeństwo, odkrywają prawdę w coraz to nowych obszarach” – powiedział minister Czarnek. Jak zaznaczył, “możemy dalej patrzeć w przyszłość bardzo pozytywnie”.

Minister edukacji i nauki podsumował także ostatni rok wymieniając dziedziny i płaszczyzny badań, które państwo dofinansowało.

“W ostatnim czasie przeznaczyliśmy 1 mld zł na podwyżki dla pracowników uczelni wyższych, co przełożyło się na 6 proc. podwyżki zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej. Przeznaczyliśmy 440 mln zł na inwestycję dla uczelni publicznych – ponad 80 inwestycji realizowanych przez 57 uczelni publicznych otrzymało dodatkowe środki m.in. na modernizację akademików” – powiedział Czarnek.

- reklama -

Zaznaczył, że “65 mln zł przeznaczono na nauczanie zdalne”. “Uczelnie publiczne i niepubliczne otrzymały dodatkowe środki na prowadzenie nauczania zdalnego. 10 mln zł. poszło dla uczelni niepublicznych. Było to pierwsza tego rodzaju wsparcie w tym bardzo trudnym czasie pandemicznym” – zwrócił uwagę szef MEiN. Wyjaśnił, że zostały one powierzone rektorom, którzy najlepiej wiedzą, jak je wykorzystać na rozwinięcie kompetencji cyfrowych i poprawę efektywności nauczania zdalnego.

Powiedział, że został przygotowany “Pakiet Wolności Akademickiej”, by jak określił – “nauka na polskich uczelniach rozwijała się bez żądanych ograniczeń”. Wyjaśnił, że państwo, chce w ten sposób urzeczywistnić przepis Konstytucji RP, który mówi, że każdy ma prawo do nieskrępowanego wyrażania swojego światopoglądu, poglądów filozoficznych i religijnych w życiu publicznym i na polu naukowym.

“Wsparliśmy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, z którego jesteśmy bardzo dumni – na kwotę w wysokości 16 mln zł” – powiedział minister Czarnek. Wspomniał, że jest to jedyny tego rodzaju ośrodek w Europie, który współpracuje z NASA.

- reklama -

Zwrócił również uwagę, że wsparto także badania prowadzone w Polsce nad szczepionkę przeciw COVID-19, w tym rozwoju technologii mRNA w Polsce – 32 projekty na łączną kwotę 85 mln zł – powiedział szef MEiN.

Podał, że ministerstwo przekazało także ponad 172 mln zł na wsparcie kształcenia przyszłych kadr medycznych. “90 mln zł zostało przeznaczone dla 9 publicznych uczelni akademickich kształtujących przyszłą kadrę medyczną, diagnostyczną i laboratoryjną” – powiedział minister Czarnek.

“Jesteśmy przekonani, że nasze działania pokazują determinacje rządu we wsparciu dla polskiej nauki” – podsumował szef MEiN. Zapowiedział jednocześnie, że to wsparcie będzie dalej systematycznie kontynuowane. (PAP)

Magdalena Gronek

mgw/ mhr/TEMATY:

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Sprowokowała, złamała polskie prawo, teraz się żali. Sława Iryny Zemlyany  

Ukraińska aktywistka i dziennikarka, która złamała prawo atakując ambasadora Rosji, oznajmiła, że opuszcza Polskę, bo dostaje maile z groźbami....

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x