INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:52 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zastraszyć dziennikarzy i wydawców

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Wyrok, który ma zastraszyć dziennikarzy i wydawców. Piszecie coś, co nie podoba się dzieciom Jana Kulczyka? Będziecie zrujnowani.

Zapłata 300 tys. złotych na cele charytatywne – plus kilkadziesiąt tysięcy złotych kosztów sądowych, taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Warszawie (I wydział cywilny, sędzia Bożena Chłopecka sygnatura akt: Sygn. akt I C 1117/16) w sprawie: Dominika i Sebastian Kulczyk przeciwko wydawcy Gazety Finansowej (Federal Media Company), Janowi Pińskiemu i Krzysztofowi Galimskiemu. Wyrok wydano 1 kwietnia, po przesunięciu ogłoszenia z 23 marca. Co może nie być przypadkiem, a celowym zagraniem.

- reklama -

Wysokość wyroku i jego treść nie ma bowiem precedensu w historii polskich mediów po 1989 r. Mówimy bowiem o felietonie, krótkim komentarzu, to sprawy o, której wówczas mówił głośno wicepremier Jarosław Gowin i doradca prezydenta Andrzeja Dudy – Andrzej Zybertowicz, a nie śledztwie dziennikarskim i stawianiu Janowi Kulczykowi zarzutów. Ten wyrok ma zastraszyć dziennikarzy i wydawców. Piszecie coś co nie podoba się dzieciom Jana Kulczyka? Będziecie zrujnowani.

Powodem procesu był felieton „Śmierć pełna tajemnic” opublikowany w 2016 r. w „Gazecie Finansowej”. Na skutek pozwu dzieci Jana Kluczyka, sąd uznał, że autorzy felietonu umieścili „nieprawdziwe informacje na temat ich zmarłego ojca – Pana Jana Kulczyka, dotyczące jego rzekomego udziału w zjawiskach korupcyjnych, w tym rzekomych kontaktów z funkcjonariuszami Agencji Wywiadu, jak również pozbawione podstaw teorie kwestionujące fakt śmierci Pana Jana Kulczyka oraz sugestie, iż uciekł on z kraju w celu uniknięcia odpowiedzialności prawnej”.

Skandaliczne i zagrażające wolności słowa w tym wyroku są nie tylko kwoty. Sąd Okręgowy wydał wyrok, odrzucając wszystkie dowody i świadków, zgłoszonych przez pozwanych. Na dodatek, wbrew treści wyroku, pozwani nie napisali, że Jan Kulczyk uciekł z kraju, a jedynie przedstawili, iż taki scenariusz był przedmiotem badań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Było to w czasie, gdy najważniejsze jak wspomniany Jarosław Gowin i Andrzej Zybertowicz, publicznie stawiali pytanie, czy Jan Kulczyk żyje.

- reklama -

Wydawca „Gazety Finansowej” i autorzy felietonu dostali od rodziny Kulczyków „propozycję nie do odrzucenia”. Mieli przeprosić za ów tekst i na tym by się sprawa skończyła. Ponieważ, nie widząc ku temu żadnych podstaw, odmówili, Dominika i Sebastian Kulczyk skierowali przeciwko autorom i wydawcy „Gazety Finansowej” pozew z żądaniem horrendalnej kwoty. Wysokość żądania (i zasądzonej kwoty) pozwala zadać pytanie, czy chodziło o to, by zastraszyć wszystkich, którzy chcieliby pisać rzeczy niemiłe rodzinie Kulczyków.

Od wyroku zostanie wniesiona apelacja. O nadzór nad tą bulwersującą sprawą, poproszone zostaną również krajowe i międzynarodowe instytucje zajmujące się ochroną wolności słowa.

Tekst, który został zaskarżony przez dzieci Jana Kulczyka, znajduje się tutaj.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx