INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

10:33 | środa | 08.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Wszczęto dochodzenie ws. upublicznienia danych osób będących w kwarantannie

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Wszczęto dochodzenie w sprawie upublicznienia w internecie danych osób z powiatu gnieźnieńskiego będących w kwarantannie – poinformował w niedzielę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

O wycieku danych poinformowały w niedzielę lokalne media. Jak podał portal gniezno.naszemiasto.pl, kilkustronicowa lista zawierająca ponad 300 adresów z terenu miasta, a także z gmin powiatu gnieźnieńskiego „krąży” w internecie od soboty.

Jak powiedział PAP w niedzielę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, w związku z upublicznieniem listy, „wszczęte zostało już postępowanie w sprawie ochrony danych osobowych”.

“Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi postępowanie w tej sprawie i wykonuje czynności zmierzające do ustalenia osoby, lub osób, które te dane umieściły w internecie” – podkreślił.

Dodał, że postepowanie prowadzone jest w związku z przepisami karnymi ustawy o ochronie danych osobowych. Prokuratura nie ujawnia obecnie szczegółów postępowania.

Dyrektor gnieźnieńskiego sanepidu Anna Stejakowska cytowana w niedzielę przez portal gniezno.naszemiasto.pl podkreśliła, że w sobotę otrzymała informację telefoniczną od mieszkanki powiatu, która poinformowała, że w internecie „krąży lista z adresami osób będących na kwarantannie”. Dodała, że po analizie danych okazało się, że lista jest zgodna ze stanem faktycznym.

Portal gniezno24.com podał z kolei, że po opublikowaniu listy z redakcją skontaktowała się jedna z osób objętych kwarantanną. „Nie ukrywa, iż ta sytuacja niepokoi ją tym bardziej, że w mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje o różnych negatywnych zachowaniach społeczeństwa względem nie tylko osób zakażonych i przebywających w domach, ale także właśnie objętych kwarantanną czy nawet personelu medycznego, pracującego z chorymi w szpitalach” – podano.

Podkreślono również, że „spis ten jest jak najbardziej aktualny, sporządzony w ciągu ostatniego tygodnia. Trudnym jest jednak ustalenie źródła wycieku z uwagi na ograniczoną pulę danych prezentowaną na listach. Według naszych nieoficjalnych informacji, spis ten musiał +opuścić+ jedną z instytucji działających na terenie Gniezna”.

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział PAP w niedzielę, że „na opublikowanej liście nie ma nazwisk, natomiast znajdują się adresy wielu osób”. „Zajmujemy się ustaleniem skąd, jaką drogą i jak w ogóle doszło do skopiowania i przekazania tych danych osobom nieuprawnionym” – dodał Borowiak.

W Wielkopolsce, według ostatnich danych, odnotowano do tej pory 978 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 50 osób zmarło, a 63 osoby wyzdrowiały.

W skali całego województwa objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 1 755 osób, zaś poddanych izolacji lub kwarantannie jest 13 708 osób. Hospitalizowanych jest ogółem 170 osób.

Źródło: PAP

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Gigantyczne kolejki na białoruskich przejściach granicznych

Po zamknięciu przejścia granicznego Kuźnica Białostocka, sytuacja w innych punktach granicy pomiędzy Białorusią i Unią Europejską wyraźnie się skomplikowała....

Przeczytaj jeszcze to!