INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:48 | poniedziałek | 27.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ameryka Łacińska zaostrza środki w walce z Covid-19

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Kraje Ameryki Łacińskiej wprowadzają ostre przepisy policyjne i rygory prawne, aby ograniczając ruch w miastach i przemieszczanie się mieszkańców w kraju, próbować powstrzymać coraz szybsze rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

Liczba zgonów spowodowanych epidemią przekroczyła w Brazylii w końcu tygodnia 400 – podało brazylijskie Ministerstwo Zdrowia. Poprzedniego dnia raportowało ono łącznie 9 056 przypadkach zachorowań w 210-milionowym kraju, co stanowiło 15-procentowy wzrost w ciągu doby.

- reklama -

W Kolumbii, gdzie do soboty wirus zaatakował – według niepełnych oficjalnych statystyk – ok. 1 270 osób, z których 25 zmarło – mogą być zatrzymane w drodze na całe godziny samochody osób, które wyruszą bez istotnego uzasadnienia na przejażdżkę, a policja uzna, że nie była ona konieczna.

Niewydajne systemy państwowe

W niewielkim Ekwadorze, który zajmuje drugie po Brazylii miejsce pod względem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, wątły system ochrony zdrowia załamał się całkowicie. Bezradni wobec braku pomocy ze strony miejskich służb mieszkańcy dwu i pół milionowego miasta Quayaquil, głównego portu handlowego i stolicy gospodarczej kraju, pozostawiają godzinami na chodnikach ulic i skwerach dziesiątki swych zmarłych. Władze wprowadziły tu w końcu tygodnia godzinę policyjną. Obowiązuje od 14:00 po południu do 5:00 rano.

- reklama -

Szpitale praktycznie nie przyjmują nowych pacjentów. A “na badanie w prywatnym laboratorium, które kosztuje 120 dolarów, stać niewielu mieszkańców” – napisał kolumbijski dziennik “El Tiempo’.

Policja w Peru interweniowała do soboty ponad 40 tysięcy razy wobec osób nieprzestrzegających rozporządzeń ograniczających swobodę poruszania się obywateli w miastach z powodu epidemii koronawirusa. Minister spraw wewnętrznych, Carlos Moran, zaapelował w sobotę do personelu sklepów i centrów handlowych aby przestrzegały szczegółowych przepisów dotyczących kolejności obsługi klientów w różnym wieku oraz kobiet i mężczyzn.

Kobiety peruwiańskie, na których tradycyjnie ciąży ogromna większość obowiązków związanych m.in. z zakupami, korzystają teraz w centrach handlowych na podstawie rozporządzenia władz z pewnego priorytetu przy zakupach. Są bowiem wyznaczone dla nich osobne wejścia i wyjścia. Chodzi o to, aby tłoku nie zwiększali mężczyźni, którzy często przychodzą jedynie aby kupić papierosy i napoje. Mężczyźni mają korzystać z oddzielnych, specjalnie oznaczonych wejść.

- reklama -

Część peruwiańskich wytwórni napojów alkoholowych przestawia się na produkcję wody mineralnej.

Maseczki ochronne produkują więźniowie

Latynaoamerykańskie media piszą, że brak środków ochrony antywirusowej, głównie masek na twarz, stanowi w większości krajów subkontynentu jeden z największych problemów w zwalczaniu pandemii.

Władze miejskie blisko dwudziestomilionowej – łącznie z przedmieściami – finansowej stolicy Brazylii, San Paulo, zleciły zorganizowanie produkcji masek ochronnych m.in. sześciu więzieniom znajdującym się w obrębie metropolii. Jak ogłosiło biuro gubernatora San Paulo, więźniowie mają produkować 50 tysięcy masek dziennie. Powinno to nieco złagodzić dotkliwy ich brak w szpitalach. Za każde trzy dni pracy przy tej produkcji więzień uzyska skrócenie kary o 3 dni.

W Urugwaju urzędnicy państwowi poczynając od prezydenta znanego z liberalnych poglądów, Luisa Alberto Lacalle Pou, postanowili, że od tego miesiąca na “fundusz walki z koronawirusem” przeznaczają od 10 do 20 procent uposażenia.

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Schwabska wizja przyszłości

Jaka była szwabska wizja przyszłości, wiemy. Zarówno z „Mein Kampf”, przywódcy Szwabów, jak też z grozy II wojny światowej. Obecnie dociera...

Przeczytaj jeszcze to!