INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:19 | sobota | 01.10.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

USA blokują kredyty sponsorom terroryzmu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

1 października

Ostatni Piastowic

30 września 1089 r. Polacy lubią się szczyć, że w historii nie mieli królobójców. Cóż nie jest to do końca prawda. Już pierwsi władcy mieli...

Koniecznie przeczytaj

USA blokują kredyty sponsorom terroryzmu. Waszyngton nie zgodził się, żeby MFW przekazał miliardy dolarów dla Wenezueli. W tej chwili Biały Dom podejmuje identyczną decyzję wobec Iranu. Donald Trump nie wierzy, że pieniądze trafią do poszkodowanych pandemią.

„The Wall Street Journal” poinformował, że Biały Dom podjął decyzję o zablokowaniu kredytu MFW dla Iranu w wysokości 5 mld dol. Teheran oficjalnie potwierdził, że wystąpił do Funduszu o takie środki.

- reklama -

Prezydent Iranu w wystąpieniu telewizyjnym podkreślił, że pieniądze przeznaczy na walkę z epidemią koronawirusa. Według Hassana Rouhani władze chcą wesprzeć finansowo sektory gospodarki, które szczególnie ucierpiały podczas sanitarnego kryzysu. Już w sobotę Teheran zamierza częściowo zdjąć ograniczenia nałożone na biznes.

Prezydent wyraził nadzieję, że MFW nie podda jego kraju „praktykom dyskryminacyjnym”. – Jesteśmy członkiem Funduszu, płacimy składki i nie prosiliśmy o wsparcie od 1960 r. – argumentował Rouhani.

Jednak Amerykanie nie wierzą w uczciwość intencji Teheranu. Biały Dom obawia się, że środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie sektorów objętych amerykańskim embargiem. W grę wchodzi intensyfikacja operacji wojskowych Iranu na Bliskim Wschodzie. Szczególnym niepokojem napawa zbrojenie szyickich milicji w Iraku walczących z armią amerykańską.

USA blokują kredyty sponsorom terroryzmu

- reklama -

Jak nieoficjalnie informują źródła w administracji Donalda Trumpa, negatywna decyzja USA została już podjęta. Argumentem nie bez znaczenia byłą irańska odmowa pomocy humanitarnej, którą Waszyngton złożyły Teheranowi w chwili wybuchu epidemii.

Blokada irańskiego kredytu nie jest precedensem. Kilka dni wcześniej Waszyngton podjął identyczną decyzję w sprawie Wenezueli. Pod wpływem Białego Domu MFW odmówił Caracas udzielenia pożyczki 5 mld dol.

Sekretarz stanu uzależnił zmianę stanowiska przyjęciem przez wenezuelski reżim planu utworzenia rządu przejściowego z udziałem demokratycznej opozycji. Obecnie Mike Pompeo zasugerował Teheranowi osłabienie sankcji w zamian za zmiany polityczne.

- reklama -

Jak oceniają amerykańscy komentatorzy, Waszyngton jest gotowy do kompromisu aby pomóc w walce ze skutkami pandemii w państwach nazwanych sponsorami terroryzmu. Warunkiem jest demokratyzacja i zobowiązanie do przestrzegania praw człowieka.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Ruski agent czy pożyteczny idiota? cz. II

Z Radkiem Sikorskim coś się dzieje. Jego własne pytanie o tabletki aż się narzuca. Zwłaszcza patrząc na jego najnowszy...

Przeczytaj jeszcze to!