INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

17:32 | niedziela | 10.12.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Japonia rozszerza stan wyjątkowy

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

10 grudnia

Cud czy świetna taktyka? A może jedno i drugie

18 listopada 1655 To był jeden z większych błędów Szwedów i zarazem jeden z bardziej znanych momentów historii Polski. Pomimo licznych wysiłków, nawet komuniści nie...

Koniecznie przeczytaj


Rząd w Tokio zadecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terytorium całej Japonii. Uzasadnieniem jest ciągły przyrost liczby zachorowań i zmiana ich geografii. Epidemia atakuje nowe regiony kraju.

Jak poinformowała telewizja NHK World-Japan, od dziś rząd wprowadził stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Japoński premier zapowiedział, że stan nadzwyczajny potrwa do 6 maja, z możliwością przedłużenia w zależności od postępów walki z koronawirusem.

Shinzō Abe oświadczył, że decyzja została podjęta na podstawie danych medycznych. Została poprzedzona rekomendacjami specjalnej rady konsultacyjnej ds. epidemii. Raporty sanitarne, z którymi zapoznał się szef rządu, wskazują, że Covid-19 wydostał się z dotychczasowych ognisk i zaatakował kolejne regiony Japonii. Odnotowuje się stały przyrost zachorowań i zgonów.

- reklama -

Tydzień temu rząd wprowadził stan wyjątkowy w Tokio, Osace i pięciu administracyjnych prefekturach. Na obszarach objętych reżimem nadzwyczajnym zakazano imprez masowych oraz zamknięto szkoły i placówki opiekuńcze dla dzieci.

Obecnie takie same ograniczenia obowiązują w całej Japonii. Telewizja NHK poinformowała, że celem, jaki przyświecał władzom, było powstrzymanie wzmożonego ruchu ludności, spodziewanego w związku z nadchodzącym okresem świątecznym.

Na przełomie kwietnia i maja przypada „Złoty Tydzień”, czyli kilka świąt dzień po dniu. Dlatego minister rozwoju gospodarczego podkreślił – stan wyjątkowy ma w pierwszej kolejności powstrzymać Japończyków przed tradycyjnymi obchodami w przestrzeni publicznej.

- reklama -

Zgodnie z danymi „Głosu Ameryki” w Japonii zarejestrowano ponad 8,1 tys. zachorowań na infekcję wywołaną koronawirusem. Zmarło 146 osób, a dzienny przyrost zarażeń w dniu 15 kwietnia wyniósł 455 nowych przypadków. Mimo tego władze nie wprowadzały ograniczeń podróżowania.

Niemniej jednak, wg prognoz Uniwersytetu Hokkaido, jeśli nie zostaną podjęte decyzje o przymusowej izolacji, zakażeniu może ulec nawet 400 tys. mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Media przypominają, że grupa naukowców z tej uczelni zajmuje się ekspertyzami na potrzeby rady konsultacyjnej rządu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Polska azylem dla mieszkańców Unii

Do Polski uciekają ci, którzy nie mogą już żyć w „tolerancyjnej” Europie, gdzie „troska” urzędu odbiera im dzieci, dach...

Przeczytaj jeszcze to!