INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:37 | niedziela | 14.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francuzi protestują! W całym kraju trwają demonstracje przeciw przepustkom sanitarnym

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

14 sierpnia

Ostatnia chrystianizacja w Europie

14 sierpnia 1385 r. Dla Polaków to dowód współpracy, dla Litwinów bardzo często – zdrady. Akt Unii w Krewie został wydany przez wielkiego księcia litewskiego...

Koniecznie przeczytaj

Demonstracje przeciw przepustkom sanitarnym zgromadziły w sobotę we Francji ponad 200 000 osób, w ubiegłą sobotę, według danych policji, demonstrantów przeciw jej wprowadzeniu było 161 000, tydzień wcześniej 110 000.

W Paryżu, Marsylii, Lyonie oraz w dziesiątkach innych miast demonstranci maszerowali skandując : „wolność, wolność” oraz hasła przeciwko prezydentowi Macronowi i mediom propagującym stosowanie przepustek sanitarnych wprowadzających: „zdrowotny terror”.

- reklama -

Czterech na dziesięciu Francuzów popiera demonstracje przeciwko przepustce zdrowotnej, wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

W głównej manifestacji w Paryżu tysiące demonstrantów opanowały Placu Bastylii, gdzie kilkaset osób odmawiając rozejścia się stawiało czoła policji, która użyła pocisków z gazem łzawiącym, armatek wodnych i aresztowała kilka osób.

Według pierwszej oceny przekazanej przez MSW „doszło do 19 aresztowań, w tym 10 w Paryżu”, „3 członków sił bezpieczeństwa zostało rannych w Paryżu”.

- reklama -

Ponad 3000 policjantów i żandarmów zostało zmobilizowanych do nadzorowania demonstracji, tydzień po tym, jak demonstranci wkroczyli na aleję Champs-Elysées, do której dostęp został zablokowany już w sobotę.

W Rennes demonstracja przyciągnęła 2900 osób, w poprzednią sobotę było ich 2200. W Rennes AFP odnotowała hasła: „Jestem Żydem Macrona”, „zaszczepcie mnie przeciwko faszyzmowi i kapitalizmowi” czy „Kłamcy medialni! Chcemy prawdy”.

W miastach południowo-wschodnich władze naliczyły ponad 20 000 osób, głównie w Montpellier (8500) i Nicei (6500).

- reklama -

“Prezydent, posłowie, senatorowie, naukowcy, dziennikarze wszyscy jesteście tchórzami”- głosił jeden z transparentów, inny: “Nie jestem ani królikiem doświadczalnym, ani kodem QR”.

W Lille ponad 2000 ludzi, w tym pewna liczba „żółtych kamizelek”, maszerowało, skandując: „wolność, wolność” i „przepustka zdrowia, nie chcemy, autorytarna przepustka, nie chcemy”.

Przepustka zdrowia, wymagająca przedstawienia pełnego świadectwa szczepienia przeciwko Covid-19 lub niedawnego negatywnego testu, została ostatecznie przyjęta w ostatnią niedzielę we francuskim parlamencie i obowiązuje osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki. Rozszerzenie zastosowania przepustki zdrowia w kawiarniach, sklepach, wystawach, restauracjach i pociągach zaplanowano na 9 sierpnia.

Kraj zmaga się obecnie z kolejnym wybuchem epidemii (ponad 24300 nowych przypadków odnotowano w piątek), zwłaszcza w regionach turystycznych, przenoszonej przez bardzo zaraźliwy wariant Delta.

Według badania opublikowanego w piątek, spośród osób niezaszczepionych przeciw Covid-19 rekrutuje się 85 proc. pacjentów hospitalizowanych we Francji, w tym na oddziałach intensywnej terapii i 78 proc. zgonów z powodu wirusa.

Od początku pandemii koronawirus zabił we Francji łącznie 111 855 osób. (PAP)

wr/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Kapitalizm w Nowym Porządku Świata

Seria tyleż poważnych, ile sztucznie wywołanych kryzysów globalnych wieszczy nadejście nowego porządku świata. Czy porządek ten rzeczywiście nadejdzie i zamieni...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx