INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:27 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francuzi nie poddają się! Piąty tydzień protestują przeciwko segregacji sanitarnej

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Piąty weekend z rzędu ulicami miast Francji przemaszerowało ponad 200 tys. przeciwników paszportów sanitarnych – poinformowały media. Najwięcej protestów organizowanych jest w południowo-wschodniej części kraju.

„Wahaliśmy się przed przyłączeniem się do mobilizacji, przekonani, że prawo (ustawa dotycząca rozszerzenia obowiązku posiadania paszportów sanitarnych) nie przejdzie (…). Ale chodzi o nasze wolności, a także o przyszłość naszego dziecka” – tłumaczyła młoda mama, uczestniczka protestów. „W jakim świecie dorośnie? W świecie kodów QR?” – dodała manifestantka.

- reklama -

„Nigdzie nie spotkałem tak wspaniałych ludzi jak na tych demonstracjach. Tyle osób zebrało się dla wspólnego dobra!” – stwierdził jeden z organizatorów paryskiego protestu “żółtych kamizelek” przeciwko paszportom sanitarnym.

Najwięcej protestów odbywa się na południowym wschodzie Francji, zwłaszcza w Marsylii i Nicei. „Te ziemie zawsze były raczej wrogie władzy centralnej” – uważa prawicowy przedstawiciel władz z departamentu Alpy Nadmorskie.

Duże demonstracje odbywają się w regionach turystycznych, gdzie pełne są kempingi i hotele – zauważa były burmistrz Tulonu Hubert Falco. Var to jeden z wiodących departamentów turystycznych we Francji, a jego władze i mieszkańcy są przeciwni rozszerzonym paszportom sanitarnym.

- reklama -

Według informacji stacji LCI rząd ogłosił zamiar dialogu z Francuzami w najbliższych dniach za pośrednictwem prasy regionalne w kwestii restrykcji sanitarnych. W ostatnich dniach prezydent Emmanuel Macron i rząd bronili obostrzeń, zachęcając Francuzów do szczepień – zauważa dziennik „Le Figaro”.

Zdaniem senator Republikanów Valerie Boyer „demonstracje ujawniaj godne pożałowania” rozdrobnienie kraju. „Francja jest podzielona, a Macron, mający uosabiać jedność narodu, postanawia podsycać żar”. Według Boyer powracające mobilizacje są wyrazem „głębokiej udręki” Francuzów.

Tymczasem główny organizator protestów przeciwko paszportom sanitarnym i szef ugrupowania Patrioci Florian Philippot zapowiada kolejne protesty w najbliższy weekend.

- reklama -

(PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx