INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

17:57 | wtorek | 09.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francuzi nie poddają się! Piąty tydzień protestują przeciwko segregacji sanitarnej

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

9 sierpnia

Zaczęło się od drewnianego kościółka i kamiennej strażnicy

9 sierpnia 1382 r. Zaczęło się zwyczajnie – od sprowadzenia do Polski szesnastu zakonników. Nie wiadomo dokładnie, kto tego dokonał, chociaż większość historyków wskazuje na...

Koniecznie przeczytaj

Piąty weekend z rzędu ulicami miast Francji przemaszerowało ponad 200 tys. przeciwników paszportów sanitarnych – poinformowały media. Najwięcej protestów organizowanych jest w południowo-wschodniej części kraju.

„Wahaliśmy się przed przyłączeniem się do mobilizacji, przekonani, że prawo (ustawa dotycząca rozszerzenia obowiązku posiadania paszportów sanitarnych) nie przejdzie (…). Ale chodzi o nasze wolności, a także o przyszłość naszego dziecka” – tłumaczyła młoda mama, uczestniczka protestów. „W jakim świecie dorośnie? W świecie kodów QR?” – dodała manifestantka.

- reklama -

„Nigdzie nie spotkałem tak wspaniałych ludzi jak na tych demonstracjach. Tyle osób zebrało się dla wspólnego dobra!” – stwierdził jeden z organizatorów paryskiego protestu “żółtych kamizelek” przeciwko paszportom sanitarnym.

Najwięcej protestów odbywa się na południowym wschodzie Francji, zwłaszcza w Marsylii i Nicei. „Te ziemie zawsze były raczej wrogie władzy centralnej” – uważa prawicowy przedstawiciel władz z departamentu Alpy Nadmorskie.

Duże demonstracje odbywają się w regionach turystycznych, gdzie pełne są kempingi i hotele – zauważa były burmistrz Tulonu Hubert Falco. Var to jeden z wiodących departamentów turystycznych we Francji, a jego władze i mieszkańcy są przeciwni rozszerzonym paszportom sanitarnym.

- reklama -

Według informacji stacji LCI rząd ogłosił zamiar dialogu z Francuzami w najbliższych dniach za pośrednictwem prasy regionalne w kwestii restrykcji sanitarnych. W ostatnich dniach prezydent Emmanuel Macron i rząd bronili obostrzeń, zachęcając Francuzów do szczepień – zauważa dziennik „Le Figaro”.

Zdaniem senator Republikanów Valerie Boyer „demonstracje ujawniaj godne pożałowania” rozdrobnienie kraju. „Francja jest podzielona, a Macron, mający uosabiać jedność narodu, postanawia podsycać żar”. Według Boyer powracające mobilizacje są wyrazem „głębokiej udręki” Francuzów.

Tymczasem główny organizator protestów przeciwko paszportom sanitarnym i szef ugrupowania Patrioci Florian Philippot zapowiada kolejne protesty w najbliższy weekend.

- reklama -

(PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Trolling po teksańsku

Teksas się nie patyczkuje z lewakami. Właśnie to udowodnił, doprowadzając potężny Nowy Jork do szału. Co zrobił? Nadgraniczny Teksas jest...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx