INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:06 | sobota | 22.06.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

W Polsce wyzwiska, w Czechach skokowy wzrost prestiżu służby zdrowia

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 czerwca

Ruskie metody zawsze te same

22 czerwca 1941 r. Atak sojusznika z 22 czerwca 1941 r. kompletnie zaskoczył sowiecką Rosję. Niezwyciężona Armia Czerwona zdziesiątkowana przez "szlachetny Wehrmacht" cofała się na...

Koniecznie przeczytaj

W oczach zdecydowanej większości Czechów lekarze i pielęgniarki stali się w czasie pandemii bohaterami, informuje Deutsche Welle.

– Dzięki ogromnemu zaangażowaniu 40 tys. lekarzy i 80 tys. pielęgniarek czeski system opieki zdrowotnej nie załamał się nawet w najgorszych miesiącach zakażeń – komentuje niemiecka rozgłośnia.

- reklama -

Ma to swoje konsekwencje. Przez wiele lat zainteresowanie zawodem pielęgniarskim i ratownika medycznego było tak małe, że czeskie szpitale musiały rekrutować personel z zagranicy. Od ubiegłego roku liczba uczestników egzaminów wstępnych w szkołach medycznych wzrosła o 50 proc.

– Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu przyczyniła się do podniesienia rangi zawodów medycznych – powiedział Deuteche Welle dziekan wydziału nauk o zdrowiu Uniwersytetu Technicznego w Libercu.

– Opinia publiczna miała okazję przekonać się na żywo, że zawody są niezbędne, a absolwenci mogą znaleźć pracę w każdym momencie – wyjaśnił Karel Cvachovec.

- reklama -

Tendencję potwierdza również dziekan wydziału medycyny Uniwersytetu w Pardubicach.

– Pandemia stworzyła zapotrzebowanie na te zawody. COVID pokazał, jak ważna jest branża – twierdzi Jan Hola.

Jak dodaje – Jednym z głównych motywów rosnącego zainteresowania jest prestiż społeczny, który gwałtownie wzrósł w wyniku pandemii.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Prawicowej rewolucji nie było

Zamordystyczny kurs brukselskiego establishmentu i „dokręcanie śruby” niepokornym zostaną utrzymane. Ogłoszony już po eurowyborach wyrok TSUE nakładający na Węgry...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx