INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

10:47 | sobota | 04.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Biden chce ocieplenia stosunków z Rosją. Będzie współpraca z Putinem?

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Zdaniem „The Washington Post” pierwszym sygnałem ocieplenia jest wspólna rezolucja w sprawie cyberprzestępczości.

Według wysokiej rangi urzędnika Departamentu Stanu, stosunki rosyjsko-amerykańskie zasadniczo pozostają w fatalnej kondycji, z ostrymi nieporozumieniami i nieufnością w wielu kwestiach – pisze gazeta. Biały Dom uważa jednak, że widać wyraźne postępy w kwestiach bezpieczeństwa, o których prezydent Biden i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiali w czerwcu podczas spotkania w Genewie.

Wspólna Inicjatywa Bezpieczeństwa Cybernetycznego znalazła odzwierciedlenie w postaci rosyjsko-amerykańskiej rezolucji przedstawionej Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ. Zobowiązuje dwa kraje do wsparcia mechanizmów postępowania w cyberprzestrzeni. Jak ocenia dziennik, dokument zostanie przyjęty zdecydowaną większością głosów państw członkowskich do końca roku.

– Pomimo naszych poważnych sporów, Stany Zjednoczone współpracowały z Rosją w opracowaniu rezolucji – wyraził zadowolenie Departament Stanu.

Ponadto według „The Washington Post” Rosja pomogła USA zablokować chińską propozycję utworzenia nowej grupy roboczej ONZ do spraw ochrony informacji. Do przodu posuwają się również prace nad inicjatywą Bidena i Putina w sprawie ograniczenia zbrojeń strategicznych. Zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman spotkała się z rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Riabkowem. Uzgodniono powołanie grup roboczych, które wypracują zasady kontroli zbrojeń.

Rosja udzieliła także pomocy w kilku innych kwestiach. Według rzecznika Departamentu Stanu, sekretarz Antony Blinken wezwał swojego odpowiednika Siergieja Ławrowa do wywarcia presji na Iran, aby powrócił do negocjacji w sprawie programu nuklearnego. Ławrow uczynił to natychmiast. Choć Moskwa agresywnie realizuje swoje interesy w Afganistanie, współdziałała ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach ewakuacji i bezpieczeństwa regionalnego.

„The Washington Post” nie ukrywa krytycznego podejścia Amerykanów do rosyjskiej polityki Bidena. – Moskwa wielokrotnie dokonywała cyberataków na nasz kraj. Odwilż wygląda więc jak biała flaga – tak brzmi jeden z komentarzy.

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

To nie była „katastrofa”

Dr hab. Jacek Wójcik, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, opublikował w najnowszym numerze „The Journal of...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x