INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

12:32 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

USA zbojkotują dyplomatycznie Olimpiadę w Pekinie

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

USA zbojkotują dyplomatycznie Olimpiadę w Pekinie Robert Cheda. Stany Zjednoczone zorganizują dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, aby zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach – potwierdza Associated Press.

Rzecznika prasowa Białego Domu Jen Psaki, powiedziała, że ​​amerykańscy sportowcy wezmą udział w rywalizacji olimpijskiej, ale ze strony władz USA nie będzie „żadnych fanfar w związku z igrzyskami”.

- reklama -

– Nasza oficjalna delegacja dyplomatyczna uprawomocniłaby rażące naruszenia praw człowieka w ChRL, na co nie możemy się zgodzić – wyjaśniła Psaki, dodając – Mamy fundamentalne zobowiązanie do obrony ludzkiej godności i wolności.

AP akcentuje, że decyzja o dyplomatycznym bojkocie ujrzała światło dzienne w tym samym czasie, gdy Joe Biden przygotowuje Szczyt na rzecz Demokracji. Chodzi o wirtualne spotkanie przywódców z ponad 100 państw. Administracja USA zapowiedziała, że ​​prezydent wykorzysta szczyt do ogłoszenia nowych inicjatyw na rzecz obrony demokracji i praw człowieka.

Przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, republikanin Robert Menendez nazwał bojkot dyplomatyczny Olimpiady: – Niezbędnym krokiem demonstrującym przywiązanie USA do fundamentalnych wartości, w obliczu nadużyć chińskich władz.

- reklama -

Senator wezwał sojuszników i partnerów, którzy podzielają amerykańskie wartości, do poparcia Stanów Zjednoczonych w dyplomatycznym bojkocie. Z kolei inny senator Tom Cotton, nazwał bojkot dyplomatyczny „półśrodkiem”.

– Stany Zjednoczone powinny całkowicie zbojkotować Igrzyska Ludobójstwa w Pekinie – powiedział Cotton. Dodał: – Amerykańskie firmy nie powinny wspierać finansowo komunistycznej partii Chin, a my nie możemy narażać narodowej drużyny USA na udział w imprezie reżimu, który więzi własnych sportowców.

W odpowiedzi rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oskarżył amerykańskich polityków złe intencje wywołane obawami przed rozwojem gospodarczym i technologicznym ChRL. Nazwał decyzję o bojkocie „otwartą prowokacją” i zastrzegł prawo Chin do odwetu.

- reklama -

Natomiast Międzynarodowy Komitet Olimpijski ocenił krok Białego Domu, jako decyzję polityczną, którą w pełni szanuje. MKOL wyraził zadowolenie, że USA wybrały formę protestu, która nie wpłynie na przebieg zmagań sportowców.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Telegram pod lupą niemieckiej policji

Ponieważ komunikator nie reaguje na zalecenia usunięcia karalnych treści, sprawę biorą w swoje ręce śledczy Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x