INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:31 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Dymisja prezesa Credit Swiss

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Credit Suisse potwierdził oficjalnym komunikatem, że prezes banku zrezygnował ze stanowiska. Jest to skutek wewnętrznego dochodzenia, które wykazało, że naruszył zasady pandemicznej kwarantanny – informuje Associated Press.

Antonio Horta-Osorio zajął fotel prezesa zaledwie osiem miesięcy temu. Jego rezygnacja jest kolejnym wstrząsem szwajcarskiego banku „z najwyższej półki”. Credit Swiss mierzył się ostatnio z szeregiem problemów, takich jak nietrafione inwestycje w fundusze hedgingowe i skandal szpiegowski.

- reklama -

– Żałuję, że moje osobiste życie spowodowało kłopoty banku – napisał Horta-Osorio w specjalnym oświadczeniu. Wyjaśnił, że rezygnacja leży w interesie Credit Swiss i jego akcjonariuszy. Według AP wakujące stanowisko przejmie Axel Lehmann. To były dyrektor konkurencyjnego banku UBS, który dołączył do zarządu Credit Suisse w październiku ubiegłego roku. 

Rzecznik banku Dominik von Arx odmówił komentarza, jednak szwajcarskie media ujawniły, że Horta-Osorio naruszył zasady kwarantanny, podróżując do Wielkiej Brytanii na turniej tenisowy w Wimbledonie.

Informację potwierdziła prokuratura szwajcarskiego kantonu St. Gallen, według której prezes Credit Swiss mógł złamać przepisy sanitarne. AP podkreśla, że dymisja następuje po kolejnym trudnym roku dla Credit Suisse. 

- reklama -

W październiku bank ogłosił ugodę z władzami brytyjskimi i amerykańskimi na łączną kwotę prawie 700 mln dol. W ten sposób uniknął strat wizerunkowych, po tym jak udzielił pożyczek mozambickim spółkom, objętym sankcjami za „pranie brudnych pieniędzy”.

Natomiast w kwietniu Szwajcarski Urząd ds. Rynków Finansowych rozpoczął wobec Credit Swiss dochodzenie, gdy bank przyznał się do nieprzejrzystych transakcji na amerykańskim rynku, szacowanych na 4,4 miliarda franków szwajcarskich (4,7 mld dol.)

Media potwierdzają także postępowanie, w sprawie tzw. funduszy finansowania łańcuchów dostaw. Chodzi o instrumenty finansowe zarezerwowane wyłącznie dla uprzywilejowanych klientów.

- reklama -

W 2020 r. dyrektor generalny banku Tidjane Thiam zrezygnował po ujawnieniu afery wywiadowczej. Rok wcześniej były wysokiej rangi urzędnik oskarżył Credit Swiss o szpiegowanie, po tym, gdy rozpoczął pracę dla konkurencyjnego UBS.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x