INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:20 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ogromne dysproporcje płacowe w Niemczech

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

32 lata po zjednoczeniu Niemiec nadal występują ogromne różnice wynagrodzeń między zachodnimi landami i byłą NRD – informuje Deutsche Welle.

W 2021 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin wyniosło 2.890 euro w Niemczech wschodnich i 3.540 euro w Niemczech zachodnich. 

- reklama -

Dane przekazało ministerstwo pracy w odpowiedzi na interpelację poselską lidera partii Lewica (postkomuniści) Dietmara Bartscha. Statystyczna różnica w zarobkach wynosi zatem 650 euro, czyli 22,5 proc.

Ministerstwo zwróciło przy tym uwagę, że w związku z pandemią bardzo wielu pracowników było zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, co miało zauważalny wpływ na medianę wynagrodzeń na Wschodzie i Zachodzie RFN.

Największe różnice występowały w przemyśle włókienniczym (prawie 70 proc.) Spore zróżnicowanie płac miało również miejsce w innych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł samochodowy i budowy maszyn (po ok. 40 proc).

- reklama -

Na tej podstawie Bartsch oświadczył, że miliony wschodnich Niemców są nadal dyskryminowanymi “pracownikami drugiej kategorii”, szczególnie pod względem uposażeń. Polityk “Lewicy” wezwał partie obecnej koalicji SPD/Zieloni/FDP do wyrównania poziomu zarobków przed końcem kadencji w 2025 r.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x