INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:10 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Bill Gates: skutki pandemii odczuwalne będą jeszcze długo

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Nekropolia narodowa

20 maja 1792 r. Najsłynniejszy cmentarz w Polsce ma powierzchnię porównywalną z powierzchnią Watykanu. Na przestrzeni ponad 200 lat dzielił tragiczne losy Warszawy i jej...

Koniecznie przeczytaj

Amerykański miliarder Bill Gates w wywiadzie dla francuskiego “Le Figaro” zapowiada, że powrotu do normalności po pandemii Covid-19 nie będzie przed upływem roku, a może nawet dwóch lat. Teraz jest moment na współpracę z Chinami, a nie na ich oskarżanie – twierdzi.

Prowadząca wywiad Laure Mandeville przypomina na wstępie, że Gates, współzałożyciel firmy Microsoft, ostrzegał przed pandemią już w 2015 roku. Miliarder wskazuje w wywiadzie, że ze szczegółami opisał wówczas kroki, jakie należy podjąć. To jest: zwiększyć możliwość szybkiego testowania i spowodować, by przemysł mógł bardzo szybko wyprodukować skuteczne leki, a następnie szczepionkę. “Niewiele z tego zostało zrobione” – ubolewa.

- reklama -

Obecnie, gdy “ponosimy klęskę, która dotyka wszystkich i powoduje wiele cierpienia oraz strat gospodarczych” Fundacja Billa i Melindy Gates współpracuje z rządowymi i przede wszystkim prywatnymi partnerami. Jak tłumaczy – prawie całość badań przypada na sektor prywatny, w celu stworzenia szczepionki chroniącej przed koronawirusem – informuje. “Zwracam się również do nich, by zastanowili się, jak można wyprodukować 7, a nawet 14 miliardów dawek takiej szczepionki” – dodaje.

Szczepionka jest bardzo ważna

Na sugestię dziennikarki, że stawia na szczepionkę, a nie na leczenie Covid-19, Gates odpowiada, że “praca nad znalezieniem leku jest absolutnie konieczna”. “Lekarstwa mogą wejść do użytku o wiele szybciej niż szczepionki, ponieważ nie wymagają testowania na tak wielką skalę”. Ale to “szczepionka jest bardzo ważna”, gdyż “niewątpliwie tylko dzięki niej powrócimy do normalnej sytuacji” – zaznacza. Jego zdaniem na ten powrót trzeba będzie czekać “rok albo i dwa lata”. “Ludzie wciąż bać się będą zakażenia i drastycznie zmienią swoje zachowanie”. “Żadne decyzje rządowe nie sprowadzą ich z powrotem na stadiony, jeśli nie zostanie udowodnione, że leczenie lub szczepionka maksymalnie zmniejsza ryzyko śmierci (na skutek zakażenia koronawirusem – PAP)” – podkreśla Gates.

Dodaje, że nie rozumie decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu amerykańskich składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO). Gates przyznaje, że “WHO mogła w inny sposób zająć się pewnymi sprawami”. Jednak ocenia, że twierdzenie, że “naginała rzeczywistość na korzyść jednego kraju (Chin), jest niesłuszne”.

- reklama -

Na pytanie, czy Pekin powinien być pociągnięty do odpowiedzialności za ukrywanie prawdy o Covid-19, Gates odpowiada, że “bardzo trudno być krajem, w którym rozpoczyna się epidemia”. “Przyjdzie czas na rozliczenia”, ale “wskazywanie palcem winnych do niczego nie doprowadzi; w sytuacji, gdy nasza gospodarka stoi, świat cierpi, pierwszeństwo musi mieć współpraca” – zastrzega.

Na pytanie dziennika, czy w tym kontekście nie niepokoi go “totalitarny reżim Chińskiej Republiki Ludowej”, Gates ocenił, że nie powinno to być przeszkodą we współpracy z tym państwem, które – jak to ujął – “ma wielki wkład w nauki medyczne”. “Jeśli jestem w ostatnim stadium raka, nie zastanawiam się, czy pigułka, którą biorę, pochodzi z kraju, którego system polityczny mi się nie podoba” – zauważa.

Gates potępia też twierdzenia, jakoby globalizacja i uzależnienie od Chin posunęły się za daleko. “Chiny są obecnie najbardziej godnym zaufania dostawcą składników lekarstw”, których nie zabrakło podczas epidemii – podkreśla. “Nie uważam, by wykorzystywanie obecnego kryzysu do promowania ksenofobicznych poglądów było usprawiedliwione” – kwituje.

- reklama -

Źródło: PAP

Zobacz także: ZAPLANOWANA EPIDEMIA – nowe informacje. Po co Gatesowi kontrola nad WHO?

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Włochy planują dla Ukrainy nową Jałtę

Na Ukrainie leje się krew, a świat zamiast zakończyć wojnę stanowczymi decyzjami wobec Rosji, planuje drugą Jałtę. W roli...

Przeczytaj jeszcze to!